Határidő a legjobb múzsa – szokták volt mondani, főleg vizsgaidőszakok közeledtével. Na ez rám valahogy mégsem hatott ezúttal, így a 2013-as évet még utoljára felelevenítő és egyben lezáró posztom átcsúszott az újévre, ezt pedig csak részben legitimálja, hogy zenzo kolléga kiváló féltávos értékelője legalább „ki tudott hűlni”. Az ottani előre tekintésből tehát engedelmetekkel egy vargabetűvel most visszatekintésre váltunk, óévi retrospektivitás jön ugyanis alább.
- Elhagytuk a Népsportot – Illő, hogy első helyen emlékezzünk meg arról, hogy bő három évvel az ősbejegyzés után már – blogger nyelven szólva – új helyen toljuk a kontentot. A váltás röviden nehéz, de elkerülhetetlen döntés volt, s másokra nem mutogatva, de az igazságot sem elfedve: alapvetően külső erők hatására következett be. Az új és egyben jelenlegi helyünket a tudomány mai állása szerint átmenetinek szánjuk, de e mögött sokkal inkább egyfajta jobbító szándék húzódik meg, mint valami látens kozmopolita attitűd. A lényeg, hogy vagyunk, akik vagyunk: néhány srác, aki kiírja magából nektek mindazt, amit a Chelsea FC-ről érez és gondol.
- Prága – Hadd legyek kicsit önző: számomra ugyanis különös jelentőséggel bír a cseh főváros, ugyanis 2013-ban kétszer is láthattam itt imádott csapatomat. Először a klub történetének első EL-meccsén (Sparta-Chelsea), aminek értékét később tovább növelte, hogy megnyertük a sorozat döntőjét, így egy végső diadal első lépéseinek lehettem tanúja. Másodszor pedig az Európai Szuperkupa döntőjén (Bayern-Chelsea), ami még úgyis masszív félorgazmus volt, hogy tragikus körülmények között buktuk el a finálét, így nem lehettem élőben tanúja egy trófea elhódításának. De a hangulat, valamint a meccs színvonala és izgalmai miatt így is bőven megérte a trip.
- Lampard gólrekordja – Régóta érett már, hogy Super Frank megdönti Sir Bobby Tambling gólrekordját (202 találat), így volt időnk rákészülni. A nagy nap előtti hetekben már vágtuk a centit, gólról gólra számoltunk vissza, mennyi kell még, hogy őt tekinthessük a Chelsea valaha volt legeredményesebb futballistájának. 2013. május 11-én a Villa Parkban aztán Lampard előbb beállította, majd meg is döntötte a rekordot, ezzel fordítva meg a meccset és biztosítva csapatunk helyét a legjobb négyben. Imádott nyolcasunk az idei szezonban is hozzáköltött már 5 találatot az eddigi bőséges terméshez, így jelenleg 208-nál tart.

- Európa Liga megnyerése – Bár ez a sorozat a Bajnokok Ligájának a nyomába se ér, azért mégis nagyszerű érzés volt végső diadalt és kupaátadást ünnepelni, ha már épp arra jártunk. A fináléig a Sparta Praha, a Steaua Bucuresti, a Rubin Kazany, majd a Basel testén át vitt az utunk, Amszterdamban pedig a Benficát múltuk felül 2-1 arányban. Mivel a BL-ből pottyantunk ki, eleinte mindenki húzta a száját, ám ahogy vettük az akadályokat, úgy lettünk egyre bizakodóbbak és eltökéltebbek. A trófea elhódításával népszerűtlen megbízott menedzserünk, Rafael Benitez sem távozott üres kézzel, mi pedig másfél hétig a BL-ben és az EL-ben is címvédők voltunk, ráadásul mi lettünk mindössze a negyedik klub, akik mindhárom nemzetközi klubtrófeát (vagy azok jogutódjait) elhódítottuk!
- Mourinho visszatért – Bár kedvenc portugálunk első regnálása alig volt több három évnél, mégis elegendő volt ahhoz, hogy a klub történetének egyik legmeghatározóbb és legsikeresebb menedzsereként beszélhessünk róla. Abramovics pénztárcájával megtámogatva ugyan, de vitathatatlanul parádés eredményeket szállított: 2 bajnoki cím, 1 FA kupa, 2 ligakupa, 1 szuperkupa, hazai veretlenség az angol pontvadászatban, emellett egy olyan csapat kiépítése, ami vele és később nélküle is folyamatosan végső esélyesnek számított mindenhol, ahol elindult. Nyáron nagy reményekkel érkezett, kitörő lelkesedéssel fogadtuk, de azt aláírása napján tudtuk már, hogy ez a korszak más lesz: több vonatkozásban is megváltozott a csapat összetétele, valamint átalakultak az erőviszonyok Anglián belül és kívül is. S ha menedzserünk eddigi döntései nem is feddhetetlenek sokszor, illetve a csapat sem mindig játssza ki magából tudása legjavát, abban azért egyetért a szurkolók döntő része, hogy dicsőségnek ígérkezik a második Mourinho-éra.
- Ismét csoportelsőség a BL-ben – Valamilyen szinten megszokott dolog ez mifelénk, hogy megnyerjük a kvartettünket, de nem volt olyan régen, hogy egy játékosként és edzőként is klublegendává váló Di Matteot kirúgtak azért, mert (címvédőként) kudarcot vallott a sorozatban. Az ominózus BL-kiesés ráébresztett minket arra, hogy nem jár minden alanyi jogon és előbb-utóbb minden jó széria véget ér. Így hiába nem volt diadalmenet az idei csoportkörünk (két csúnya vereségünk volt, akárcsak tavaly), elértük, amit akartunk, s készülhetünk két szentimentális nyolcaddöntőre Drogbáék ellen.
- Mikel gólja – A nigériai középpályás kifejezetten jó fizikai adottságokkal rendelkezik, mégis csupán a 185. meccsén (nyolcadik nálunk megkezdett szezonjában) lőtte meg első bajnoki gólját! Az assziszt egy Terry-fejes formájában jött egy szöglet után a Fulham elleni SW6 derby hajrájában – a szép kivitelezéssel bevitt találattal pedig bebiztosítottuk a győzelmünket. Korábban nálunk csak az FA kupában volt eredményes (kétszer is), még a 2006-2007-es kiírásban – úgy látszik, csak Mourinho képes előcsalogatni belőle a góllövőt…

- Csatárgól-mentes bajnokik idegenben – Van egy döbbenetes adat, ami szomorú, de igaz: egyetlen árva olyan gólunk sem volt 2013-ban idegenbeli bajnokin, amit csatár lőtt volna! Ez összesen tehát 18 találkozót jelentett, amin Benitez és Mourinho igazságosan osztozott a kispadról – a pályán pedig a Torres-Ba-Eto’o trióé a szégyen. Ezt az indokolatlanul hosszú periódust egyébként kilencesünk zárta keretbe, ugyanis ő volt az, aki 2012. december 8-án betalált Sunderlandben és már tudjuk, hogy az újév első napján Southamptonban fejelt gólja miatt idén már biztos nem ér minket ilyen szégyen.
- Káprázatos gólok – A kisebb-nagyobb hullámvölgyek ellenére azért megfelelő mennyiségű és minőségi volt a 2013-as góltermés is. Engedelmetekkel most csak a rúgottakra koncentrálnék, úgyis van miből válogatni. Az év első feléből Hazard Stoke elleni, David Luiz Fulham elleni, Demba Ba ManUnited elleni vagy Ivanovics Benfica elleni találatát ajánlanám revízió alá vételre, a jelenlegi szezonból pedig Lampard Hull elleni, Willian Norwich elleni, Ba Schalke elleni vagy Ramires Crystal Palace elleni gólját.
- Nevetséges gólok – Inkább a most futó szezonban lett divat, hogy olyan gólok esnek a meccseinken elől éppúgy, mint hátul, amelyekről korábban sosem gondoltuk, hogy ezen a szintem produkálni fogja őket az élet. A tavalyi Chelsea-MU ligakupa meccs negyedik hazai gólja nyomán csak Wootton-díjasnak nevezett bután és röviden hazaszerencsétlenkedett labdából Hazard, Torres és Azpilicueta is fontos gólt szerzett gyors egymásutánban – legnagyobb örömünkre –, miközben Essien a Southamptont segítette ilyeténképpen vezetéshez a 13. másodpercben még december elején. Az i-re a pontot viszont Eto’o teheti föl duplán is, lesipuskássága a Cardiff elleni labdaszerzésével végül gólpasszra, a Schalke ellen pedig az idei BL-szezon egyik legnagyobb potyájára volt elég.

Nekünk/nekem ez volt 2013. 2014-ben is Blue Is The Colour!
23 Comments
by pedroelburro
Matával most miért szarakszik az öreg? Mielőtt visszatért, a kiscsávó vitte a hátán a csapatot…., most meg nyolc perc…., nyolc…., ez az igazi megalázás.
by zenzo
a névből és a kérdésből kiindulva nem kifejezetten Chelsea szurkoló, így nekiállok összeszedni, mert nem egyszerű, de összetett a helyzet:
JM nem haragszik a spanyolra, vagy szarakodik vele, még akkor sem, ha sokan ezt szeretnék hinni. JM-nek egyszerűen csak van egy elképzelése arról, hogyan is kell játszani a 4-2-3-1-et, meg arról is, hogy hogyan néz ki a „jövő” Chelseaje. Ebben kulcsszerepe van a tízes posztnak, ami számára sokkal inkább Oscar, mint Mata. És nem azért, mert az egyik brazil, a másik meg spanyol 😉 JM alapjában úgy épít támadó csapatot, hogy az védekezni is képes, ellentétben mondjuk a Barcával v a Cityvel. Ha támadótúlsúlyos is a gépezet, akkor is olyan támadók kellenek, akik képesek védekezni. Na ez az, ami Oscart Mata elé helyezi. Mata védekezésben egy közepes narancssárga bója hatékonyságával rendelkezik (egyelőre). Támadásban egy fokkal kreatívabb, mint brazil társa, védekezésben viszont három fokkal gyengébb, így áll össze a képlet.
Ráadásul Mata az elmúlt két szezonban a csapat kb egyetlen kreatív figurája volt, szívtunk is rendesen, ha megfogták, vagy csak gyengébb napja volt. Mostanra viszont kapott konkurenciát rendesen, hiszen most bőven van opció. Másik hátránya, hogy igazából egyposztos játékos, azaz ő középen, a csatár mögött érzi jól magát, a széleken nem tud hatékony lenni. Ott is hoz egy erős közepest, de mondjuk Hazardhoz, Willianhez vagy Schürrléhez viszonyítva gyengébb. De alapjában úgy, hogy nincs igazán védekező játékos a keretben a védősor előtt (a pivotban sem Lampard, sem Ramires nem igazi anchor, egyedül Mikel az talán, aki viszont az előrejátékban mínuszos, ezért ritkán szerepel), nagyon fontos, hogy a támadójátékosok jól védekezzenek, szereljenek, hatásosan működjön a pressing (ezzel nyertük meg a meccset pölö a Pool ellen).
Ezt a nyolc perc dolgot, amit írsz, nem igazán vágom, (hacsak nem arra gondolsz, hogy a második félidőben ennyit kapott a legutóbbi meccsen) de remélem sikerült rávilágítani a lényegre.
by Frenky54
Most olvasom, h Kakutát és Hutchinssont visszarendelték „Chelsea”-be!
by mohacsia
Valószínűleg csak azért, mert nem játszottak eleget. Mást nagyon nem tudok elképzelni.
by Cech01
Ha jól emlékszem Hutch szélső hátvéd, arra meg szükség lesz, mivel most, hogy Iva sérült, Azpin kívül nincs jobbszélsőnk.
by mohacsia
Szegény Szuétának amúgy előző meccsen több izma húzódott meg, mint amennyit én előző évben összesen használtam. Ebben igazad lehet, de amúgy ott van még Kalas is, aki szintén 2 éven keresztül játszott szélsőhátvédet a Vitesseben. Huch meg nem fért be a tavalyi helyére, úh nem hiszem, hogy itt marad. Azt tudom még ezek alapján elképzelni, hogy mivel José annyira hangsúlyozza az angol mentalitás fontosságát, ezért ad neki egy esélyt, de ezt én kicsit meredeknek érzem ilyen nemzetiségi alapon. Lehet része a shownak, a sajtó tuti jó néven venné az angolok erőltetését.
by Cech01
Gondolom ez amolyan utolsó esély lehet Hutchnak, mivel idén lesz 25 éves. Ha most sem mutatni fel semmit, akkor végleg eladjuk. Fejlődni már nem nagyon fog, de még lehet kellemes meglepetés.
by mohacsia
Hát én nem tudom hol voltam, de az utóbbi 4 évéről jól lemaradtam. Azt hittem 20 körül van. Így szinte biztos, hogy még a vésztartalék sem ő lesz. 24 évesen perceket játszott felnőtt csapatban, előbb fog Essien szélsőhátvédet játszani, akár huzamosabb ideig is.
by Cech01
Essien tavaly bizonyította (meg idén is), hogy irtó rossz a szélen, őt nem szabad oda rakni, nettó emberhátrány, bakizik is rendesen. Akkor már inkább Kalas, szerintem ő szerepet is fog kapni a fakupában, de a PL tempóját nem biztos, hogy hamar felfogja venni. Hutch meg talán még okozhat meglepetéseket, középen is bevethető, a cb-k posztjára meg azért jó ha még van alternatíva.
by Endy919
Kakutát visszahívták , viszont rögtön küldték is a pótlására a frissen igazolt Traorét. Benne hatalmas reményt látok.
by Cech01
2013 legjobb játékosa: Szerintem 2013-ban Hazard volt a legjobb. Az év első felében is nagyon megérezte a középpálya a hiányát, azonban a másodikban lett még inkább a csapat vezére. Jelenleg ő a házi gólkirály, és nem csak a kapu előtt, a mezőnyben is nagyon hasznos. Mata 2. helyezett, Mou alatt eléggé perifériába került.
2013 leggyengébb játékosa: Ha valakivel nem voltam kibékülve, akkor az Marin. Amikor játszott, rengeteg alkalommal eltűnt, és lehet, mondani, hogy a Mazacar mellett nem nehéz padozni, de ha valaki 24 évesen is ennyire képes, akkor az nem lehet véletlen.
Az év ifijátékosa: Számomra Aké kellemes meglepetés volt. Amikor játszott, rendre lehozott egy egész jó átlagot, volt hogy kitűnőt. Remélem nem fogjuk elszórakozni, mert benne bizony van valami, ami reményt adhat a jövőre nézve is, már ami a saját nevelésű játékosokat illeti.
Az év igazolása: Sokan azt mondták, hogy csak azért jött, hogy szórjuk a pénzt, de Willian bizonyította, hogy hasznára van a csapatnak. . Azonban Schürrle szerintem felül múlta. A német nagy fogás volt, bár igazi vezére szerintem csak jövőre lesz a csapatnak, amikor tapasztalatot szerez Angliában is.
Az év távozója: Paulo Ferreira. Régebben leírtam, mennyire szerettem őt. A pályán még akkor is kihajtotta a lelkét, amikor hónapok óta alig játszott.
Az év mérkőzése: Az utolsó PL meccsünk az Everton ellen volt, ahol többet izgultam, mint bármelyik PL meccsen Benítez ideje alatt. Számomra az volt 2013 legizgalmasabb meccse.
Az év gólja: Hazard vs Stoke
Az év csalódása: Alulmaradni a az UEFA szuperkupában.
Az év legmegindítóbb eseménye: Lampard gólrekordja után a szurkolók berohanása.
by wudigessboi
Nálam ehhez képest annyi a difi, hogy én Williant kezdem többre tartani Schürrlénél, illetve nekem a MU-Chelsea FA kupa találkozó az év meccse. Ahogy ott visszajöttünk a semmiből…
by zenzo
2013 zanzásítva:
január: Studge-ot Ba-ra cseréljük. A QPR SWP góllal nyer a Stamfordon. Messi viccet csinál az aranylabdából. A Swansea 2-0-ra győz a Chelsea ellen a ligakupában. A Chelsea a Stoke ellen 4-0-ra nyer, a meccs hőse Jonathan Walters, aki két öngólt szerez, és kihagy egy tizenegyest. Ash új szerződést kap. A Chelsea 2-1-re legyőzi az Arsenalt. A Swans 0-0-t ér el a Chelsea ellen, amivel kiejti a kékeket a ligakupából. Hazard örök barátságot köt a meccsen a labdaszedőkkel.
február: a vonalkódosok 3-2-re vernek a St James’ Parkban. (Rooney és) Lampard góljával Anglia legyőzi Brazíliát a Wembleyben 23 év után. Nigéria nyeri az ANK-ot. A Chelsea első meccsét vívja az EL-ben a Prága ellen. A Swans nyeri a COC-t, az Arsenal mindenhonnan kiesik, a ManU már 15 ponttal vezeti a PL-t. Rafa El Benito bejelenti, hogy a szezon végén elhagyja a klubot, majd odaszól a szurkolóknak (hujefasz).
március: a Chelsea kikap a Steauatól, majd továbbjut. Lampard meglövi 200. gólját.
április: a Chelsea továbbmegy az EL-ben a Rubin kiejtése után, Torres gólokkal. A Chelsea elrontja Di Canio Sunderlandi debütmeccsét. Bejelentik, hogy a PL-ben jön a hawkeye gólvonaltechnológia a kövi szezonban. A BL döntőbe jutásért a Barca a Bayernnel, a Real a Dortmunddal kerül össze. A City kiejti a Chelsea-t az FA kupából. Bomba robban a bostoni maratonon. A Cardiff már tuti feljutó a PL-be. Suarez belekóstol a szerb húsba. RvP mesterhármasával 20. bajnoki címét szerzi a ManU.
május: Bayern-Dortmund döntő lesz a BL-ben, Chelsea-Benfica az EL-ben. A Hull is feljutó. A Chelsea legyőzi a Manu-t. SAF bejelenti nyugdíjba vonulását. A Wigan legyőzi a City-t az FA döntőjében. Lampard a Villa elleni duplával a Chelsea minden idők legtöbb gólt szerző játékosa. Mancinit kirúgják. A Wigan 3 nappal az FA diadal után már tuti kieső. A City biztossá teszi ezüstérmét. A Chelsea nyeri az EL-t. Beckham bejelenti visszavonulását, Lampard 1 éves szerződést kap. A Real bejelenti JM távozását. A Bayern nyeri a BL-t. A CP a harmadik feljutó a PL-be. Rafa-t bejelenti a Napoli.
június: a Chelseanél bejelentik JM második felvonását. Malouda szabadon igazolhatóvá válik. Bejelentik Schurrle leigazolását. A City bejelenti Pellegrinit. A Real meg Ancelottit.
július: Murray angolként nyer Wimledonban, 1936 óta először. Anelka a WBA-hoz igazol, van Ginkel meg hozzánk. Meg Schwarzer. A Barca kinevezi Martinot edzőnek.
augusztus: RvP duplával megnyeri a CS-t a ManU a Wigan ellen. A nyitófordulóban José győz, az Arsenal megég. A Chelsea első rangadója óvastosan unalmas 0-0-ba fullad a MU ellen. Az Arsenal a Fener kiütésével BL csoportkörbe jut. Bale a Real századosa lesz. A Chelsea büntetőkkel veszít az európai szuperkupában, a döntő tizit Lukaku hagyja ki, majd az Evertonban köt ki kölcsönben.
szeptember: hivatalos Bale, Özil, Fellaini. Kikapunk az Evertontól, majd a Baseltől. A Fulham (Mikel gól!) legyőzése után vezetjük a PL-t 1 teljes hétig. A City rommá veri a Unitedet.
október: dühből elverjük a románokat a BL-ben. bejelentik a 2022-es téli Katari VB-t. Anglia kijut a 2014-es brazilra. Josét a lelátóra ültetik a Cardiff ellen. Lesimázzuk a Schalkét, majd a City-t, aztán az Arsenalt. Kiváló hónapot zárunk.
november: kikapunk a Newcastle-től, majd másodszor is lesimázzuk a Schalkét. Hogy aztán megint kikapjunk a Baseltől. Végül az összes angol csapat továbbmegy a BL-ben.
december: a Chelsea elkönyveli harmadik PL vereségét is a Stoke ellen, és kiesik a ligakupából. A bajnokság felénél azonban nem kap ki rangadón, a boxing day-en ikszel az Arsenallal és legyőzi a Pool-t. Féltávnál 12GY 4D 3V mérleggel a sűrű, közvetlen élboly tagja.
by Lavid Duiz
Több helyen írták, hogy 50 millió fontot(!) ajánlottunk Higuain-ért. Nagyon remélem, hogy ez kamu, mert ha igaz, akkor ez egy hatalmas hülye lépés. Max 8m-t ér, na jó, talán 10m-t.
by Endy919
Az egy dolog hogy nem szereted , de jó kis támadó Higu. Bár az tény , hogy 50-et nem ér .
by zenzo
Ebben a kérdésben LD pártján állok. Higany minden, csak nem a megváltó, bár csak 26, de minden egyéb vonatkozásában Torres-Eto vonal. Ha el tudjuk hozni 10-14M körül, ok, de minden további millió kidobott pénz érte, az ötven meg egyenesen baromság. Az én fogam még mindig Dzekora fáj, jövőre egy Lukaku-Dzeko-Ba csatárhármassal nyugodtan vágnék neki a rajtnak 🙂
De, egy fokkal talán fontosabb hír, hogy az Inter megválni készül Cambiassotól. Bár már 33 az argentin, de kb benne látom azt, amire a Chelseanek szüksége van, vagy, úgymond az egyetlen lyukas posztja. Szóval hajrá!
by Cech01
Higuain max 25-30-at ér legfelső áron, de ennyiért meg nem fognak belemenni az üzletbe. Egyébként meg fölösleges lenne újabb tízmilliókat kivágni az ablakon, elég lenne Lukakut visszahívni, ha csatár kell.
by babence
Mou a januári csatárvásárlásról:
„It’s not an option. We have three. A striker, 100 per cent no.”
Erről mi a vélemény?
by zenzo
Az, hogy ezt elsütötte már nyáron is (na jó, nem pont ezt, de volt itt Schürrle + van Ginkel leigazolása után egy Rooney or bust), aztán jött Eto’o + Willian. Ez persze nem jelenti azt, hogy José mindenképp hazudik, csak azt, hogy ez üres figura egyelőre. Majd február másodikán meglátjuk 😉
by zenzo
Egyébként bővebben:
Mourinho said: „Nothing is true about Gonzalo.” – ez megnyugtató.
„I keep saying that I want him (Mata) to stay,” Mourinho said. „There isn’t offers. We have no offers. When I said ‘I don’t want him to leave’, he was focused on that and not focused on when I said ‘the door is always open. Today he trained in a fantastic way, so no problems.” – ez is.
„We know that he (De Bruyne) fancies a move, but he is a fantastic player and fantastic players are very expensive,” Mourinho said. „I don’t want him to leave, but we have a couple of contacts, made not by us, because we don’t want to sell. We know that Kevin didn’t adapt very well to the difficult life a Chelsea player has.
He was a very important player for Genk, very important player for Werder Bremen. It’s the first time he comes to a big club with big competition. They have to accept this competitiveness.” – KdB-ért akkor tényleg érkeztek ajánlatok, és a srác is menne, érthető mondjuk valahol.
JM: „This squad is good enough for my first season and for the objectives of the first season and to prepare the next season. We are happy with the squad we have. We know what we need for the future. We are preparing the future but competing in the present. We are going to fight every game, we are going to try to win every game in every competition. We are favourites for nothing. We just want to be favourites for the next game, it’s our philosophy.” – ez mondjuk kicsit közhelyes, de attól még jól hangzik. Viszont fura, hogy ennyire nyíltan vállalja, hogy „nem vagyunk favoritok sehol”, ami nem feltétlen hülyeség, csak Abra alatt eddig nem lehetett mondani sem ilyet. JM lenne az első, aki mégis kapott időt Abratól, bizonyos feltételek mellett?