The laurels of a scrum cap

Ismét egy vendégposzt töri meg hallgatásunkat, ezúttal BlueCech01 jelentkezett irományával, amelynek témája nem is lehet más, mint távozó kapuslegendánk.

_vp_1„Az elmúlás pírja a nosztalgia varázsával ragyog be mindent: a guillotine-t is.” – írta Milan Kundera cseh író. S ez a ragyogás vajon milyen fényt vet a mezekre? Miként ragyog a címeren? Hogyan világítja be a gyepet, a kapufákat, a trófeákat? S ezt a ragyogást a jövő cselekedetei miképpen fogják szítani, avagy szertefoszlatni? A legnagyobb részben azokat a dolgokat borítja be a nosztalgia hulláma, amiket természetesnek vettünk, majd megszoktunk, és elvesztettünk. Egy cseh szavain felbuzdulva jöjjön egy cseh búcsúztatója.

Az elmúlt tíz évben sok mindenen ment keresztül a csapatunk, büszkeséggel eltöltő pillanatokon és könnyfakasztó mélypontokon át. Rengeteg tréner jött s távozott, még több játékossal karöltve. Osztoztunk dicső serlegekben és deheroizáló vereségekben újra és újra. Némely eseményt könnyebben feldolgoztunk, máskor „rafaoutoltunk” fél éven át. Egyvalamit azonban szinte mindig alapnak tekintettünk tavaly nyárig: ott hátul, a védőink mögött és a gólvonal előtt, a nézők kereszttüzében egy sisakos óriás magasodik. Egy elképesztően biztos pont, várva az alkalmat, hogy klasszisát igazolva a bravúrjaival kápráztassa el a Bridge táborát, hogy aztán a mérkőzés után leemelvén vizes fejvédőjét még egy lépést tegyen a legendává válás felé. Oly természetes volt, hogy Petr Cech nevével kezdődik csapatunk összeállítása, mint mezünk kékessége, vagy Blatter magyarázkodása a korrupciós vádak után vagy a kapitányi szalag feszülése Terry karján. Ezt a szurkolói rutingondolatot azonban tavaly augusztusban egy unortodox, idegen érzés váltotta fel: tíz év után először sikerült kitúrni ezt az óriást a kezdőből. Hiába tudtuk előre, hogy Thibaut Courtois bizony elsőszámú portás lesz, elődjét a padon fejfedőjétől megfosztva látni mégis egy nosztalgiától ragyogó pillanat volt, amely könnyen felidézhette bennünk a történet kezdetét és egészét.

Kezdeti ragyogások
Kezdeti ragyogások

Cech is hasonlóan fiatalon érkezett hozzánk, hasonló reménységekkel, és neki is volt egy megbízható s közönségkedvenc riválisa Carlo Cudicini személyében. Az olasz előszezonbéli sérülésével azonban Petr Cech bekerült az alapcsapatba, amelyet egy évtizeden keresztül az egyik legstabilabb tagjaként szolgált. Már legelső idényében bizonyította képességeit, hiszen nem „csak” a bajnoki serleget emelhette a magasba, de több rekorddal az Aranykesztyűt is megkapta. Elmondható, hogy Cech alappillére volt Mourinho első korszakának, és mindannak, ami orosz tulajunk érkezésével megindult. Ahogy mondják, a siker receptje, hogy végy egy jó kapust. És hát… quod erat demonstrandum.

Ha tehetném, órákat beszélnék minden hatalmas védéséről, minden rekordról, kupáról és minden nyereménybéli alkotásáról. Ám ilyen eredmények mellett sem volt ez zökkenőmentes, sem biztonságos dekád. Többször a vérét adta a cseh kapuőr a csapatért, egyszer pedig majdnem az életét is. Ikonikussá vált sisakja egybeforrt karakterével, akárcsak a mezén lévő embléma. Életét a focipályán nem csak Hunt minősíthetetlen térdelése, de egyéb sérülések is nehezítették. Megesett, hogy törött, vérző orral játszotta végig a kilencven percet, máskor törött ujjal segítette a gárdát a győzelmekhez. Mindezek ellenére trófeái mellett megszámlálhatatlan egyéni elismerést is begyűjtött, többek közt három aranykesztyűt, IFFHS a világ legjobb kapusa címet 2005-ben, valamint 2011-ben az év játékosa címét is megkapta az egyesület berkein belül. Mindezt a Chelsea játékosaként.

Karrierje csúcsa egyértelműen a 2012-es BL-győzelem volt, amelyben oroszlánrészt vállalt. Di Matteo rendszerében az átlagosnál is fontosabb szerep hárult rá, ennek eleget téve pedig az utolsó utáni pillanatokban is tartotta a csapatban a lelket. Gondolok itt Robben büntetőjére a döntőben, amikor szerintem minden Chelsea-szimpatizáns a világon egyszerre üvöltötte a nevét az éjszakába, az azt követő párbajra, vagy amikor a Barcelona elleni odavágón Puyol fejesénél mutatott egy egészen hihetetlen közbelépést, amely nálam máig az elsőszámú védése:

Emlékezzünk vissza mindarra, amit átéltünk a képernyő előtt akkoriban. Amikor a percek múlása rétegenként hasította az idegeinkbe azokat a libabőrödző impulzusokat. Amikor mély gödörben ástuk el az idényt Nápolyban, aztán feltámadtunk. Majd amikor ismét méteres sírt kotortunk Terry pirosánál, de aztán megelevenedtünk. Majd amikor Robben beállt Cech elé, és az arcunkat a kezünkbe temetve palástoltuk azt a mentális kínzókörtét, amit a lövés előtti másodpercekben tapasztaltunk, pillanatok alatt zajlott le ugyanez a folyamat. De Big Pete gondoskodott róla, hogy ne úgy végezzük, mint egy utolsó percig csak a pajzsát feltartó lovag, akinek végül kettétörik minden védelme. Hiába próbálkoztak becsülettel a bajorok, a cseh gólem továbbra is szilárd gerincet biztosított a Chelsea-nek.  Érdemei pedig vitathatatlanok voltak abban, hogy azon az estén történelmet írtunk. De ez csak egy fellépés a sok közül. Egy trófea a tizenötből.

 S azt, aki ilyen mennyiségű betűt adott hozzá a sportmindenség almanachjának oldalaihoz, nem tudom nem úgy kezelni, mint egy legendát.  Egy legendát, aki tümpanonja mindannak, ami ma a Chelsea. Egy legendát, aki hatalmas alázattal végezvén a feladatát nőtte ki magát klasszissá, ikonná. Ugyanezt láthattuk tőle tavaly, amikor a padról beszállva adott nem kevés pluszt az eredményhez. Alázatán és hozzáállásán a pad sem csorbított semmit.

Éppen ezért nem tudom megérteni azokat a magukat igaz szurkolónak tartó egyéneket, akik deklasszált és elfajzott módon törlik a talpukat Cechbe a klubváltása miatt. Akik penetráns züllöttséggel kígyózzák és árulózzák, mintha kétszínűen hagyta volna cserben a csapatot egyéni hasznokért és élvezetekért. Gyomorforgató, hogy egyesek a mezégetéshez vetemedtek, s a szemükben mindez parallelt képez egy Nasri-féle átigazolással. Holott ha nem csak azt nézzük, hogy honnan hová, akkor nehéz nem egyetérteni a döntésével, még ha teljesen elfogadni az is. Ha megélni az is. Ha belátni, hogy létszámfelettivé vált, az is.

A kapusokról szólván semmilyen panaszunk nem lehet az elmúlt időt figyelembe véve. Cudicini, Cech és Courtois is fantasztikus hálóőrök a maguk módján, a belgának pedig minden esélye megvan arra, hogy évek múltán a világ legjobbja legyen e poszton. Állományilag nézve tehát semmiképpen sem lehet hiányérzetünk. Mint sportember, mint klubikon azonban nem kis űrt hagy maga után.  Első tétmeccsét az Arsenalban pedig várhatóan ellenünk fogja játszani a Community Shield-ért folyó harcban. Annyi pozitívuma biztosan lesz a dolgoknak, hogy kivételesen az ex-játékosunk nem szerez ellenünk gólt.

A Benitez-éra egyik fénypontja
A Benitez-éra egyik fénypontja

Én a magam részéről csak köszönetet tudok neki mondani. Köszönetet azért, hogy ennyit tett a kékekért. Köszönetet az elmúlt évtized sikereiben, serlegeiben, eredményeiben való részvételért.  És ha Petr Cech maholnap pályára lép ellenünk, remélem, hogy csapata legjobbjaként halmoz majd bravúrt bravúrra, üzenve a világnak, hogy vele még igenis számolni kell a modern foci jelenkorában (hogy aztán Fabregas bebiztosítsa a győzelmünket egy 96. percben lőtt góllal, persze 1-0-os végeredménnyel, ahogy az „mocskosss” 🙂 ).

Legyen e kép a búcsúzó:

_vp_4

565 Comments

  • Posted 2015-07-18 15:46 0Likes
    by BlueCech01

    Jó úton vagyunk afelé, hogy Barclays Asia Trophy legyen a legértékesebb kupa.

    • Posted 2015-07-18 16:54 0Likes
      by kasata91

      Végre egy olyan kupa amit a szép játékért osztanak ?

      • Posted 2015-07-18 17:02 0Likes
        by BlueCech01

        A csapatokat nézve ha valamelyik képes a szép játékra, már esélyes rá.

  • Posted 2015-07-18 21:07 0Likes
    by Blues555

    Ma megnéztem az Újpest-Paks meccset (ugyanis lila a vérem), de ez a Hazard gyerek elképesztően gyengén futballozott. Még ebből a gyenge Újpestből is lefelé lógott ki. Nem örökölte a géneket Edentől, mivel lőni és cselezni sem tud.

    • Posted 2015-07-18 23:14 0Likes
      by Blue One

      Én is így tettem. Kapcsolgattam a tévét és láttam, hogy Újpest meccs megy. Nah mondom megnézem ezt az Hazard-ra gyereket.Tényleg nem volt olyan jó, de azért feltehetőleg nem véletlenül van az NB 1-ben szegényt… Elég szürreális volt Hazard nevét hallani egy magyar bajnokin még ha nem is Eden-ről van szó. A mozgása, a játékstílusa, a posztja viszont megegyezik. Vicces volt látni, hogy ugyanúgy törli az izzadságot a bal kezével/vállával vagy hogy ugyanúgy köszöni meg a passzt, mint Eden 😀

      Egyébként én az Everton meccsbe is belenéztem picit. Azon a meccsen Cech miatt voltunk érintettek és Stones lehet, hogy utolsó fellépéseinek egyike volt ez :DDD Érdekes, hogy mennyi CHELSEA-s kötődése volt ezeknek a meccseknek. 🙂

      • Posted 2015-07-19 09:34 0Likes
        by Blues555

        Nyilván nem hiába mondta ő maga, hogy ne hasonlítsák egy bátyjához sem, illetve jól mondod, nem véletlenül ebben a posványban (NB1) játszik. Merem állítani, hogy csak a neve miatt igazolták le Újpestre.

      • Posted 2015-07-19 12:42 0Likes
        by Blue One

        Nem hiszem, hogy csak a neve miatt. A nemzetsége viszont biztos, hogy sokat segített. Be kéne szerezni egy ilyen Hazard-os Újpest mezt 😀 Kimenni egy ilyen mezben és valahogy kiszúrná Hazard, vajon mit szólna? 😀

    • Posted 2015-07-19 09:28 0Likes
      by DannyfromtheShed

      Hat Edentol nem is orokolt semmit az genetikailag is biztos:DDD

  • Posted 2015-07-18 23:28 0Likes
    by Blue One

    Hmmm

    • Posted 2015-07-19 00:21 0Likes
      by Zenzo

      A WS írt erről cikket is, már akkor is röhögtem – mert ez így szép és jó, és persze amíg csak statokat hasonlítunk össze statokkal, addig oké. Csak, mondjuk emellé még azért oda kell tenni, hogy szépek ezek a mutatók, meg biztos Jagielka is hasonlóan jókat hozott, csak az Everton ennek ellenére szopott 50 gólt, és végzett az alsó házban végül. Szóval hogy is mondjam, kontextusba kell helyezni a dolgot, hogy ha már akarunk ilyen összehasonlítást csinálni.

      Ettől függetlenül a srác statjai remekek, az biztos – nem véletlenül ajánlottunk érte 20 millát, és gyanítom az még a bemelegítés volt. Közben jól fel is fújódott a lufi az ügy körül, JM-et megkérdezte a sky, hogy volt-e tényleg ilyen ajánlat Stones-ért, mire ő annyit mondott, hogy igen.

      Erre Martinez kifakadt, hogy hát jujj meg jajj, csúnya Chelsea, hogy képzeli ezt, meg mi az, hogy a dolgot nyilvánosan intézi :))) azért komoly, hogy 10 év alatt a tapping up-tól eljutunk oda, hogy igazából az a felháborító, ha valaki szabályosan és nyilvánosan intézi az ügyet 😀

      • Posted 2015-07-19 09:26 0Likes
        by DannyfromtheShed

        Igy van, mondjuk ezeket a statokat produkalta 3szor annyi vedekezesi szitubol, mint amennyi nalunk volt, tehat a mi vedoinkbek kevesebb eselye volt interceptionokre stb, mert tobbet volt nalunk a labda vagy mar Matic elorebb megszurte, elorozta az intercepciot:D lenyeg a lenyeg a stat csaloka, mert nincs minden aspektusa elottunk, de ettol meg egy nagyon igeretes vedo, viszont semmi ertelmet nem latom most leigazolni, mert 4-ik szamukent csak kiesne a fejlodesbol es eltekozolnank. Akkor kell minosegi vedod vennunk, ha JT mar nem hozza le a 38 meccset a PL ben.

      • Posted 2015-07-19 10:02 0Likes
        by Zenzo

        Lássuk be – Terry idén 35 lesz. Én imádom, de ezen a szinten nem 38, hanem legalább 42-45 meccset kell lehoznia, a BL sikereinktől függően, és akkor a szezonban nem adunk neki 1 kupameccset sem. JM taktikája alapvetően kedvez Terrynek, mert Terry helyezkedésére és játék olvasására épít, jóval kevésbé a védő sebességére vagy mozgékonyságára. Viszont az, hogy 34 évesen letudott egy sérülésmentes szezont, az mák, és legkevésbé tudás vagy taktika. Akárki is jön, legyen az Varane vagy Stones, lassan kell beépíteni. Terryben van 1-2 jó szezon, de a védelmünk vele az, ami, és jelenleg nélküle kb 60-80%-ot tud.

      • Posted 2015-07-19 12:41 0Likes
        by Blue One

        Nem értek veled egyet. Szerintem hosszútávú helyettessel kell számolni, ezért támogatom a megszerzését. Meglenne a hierarchia, kezdetben padozna egy picit. Zouma-val pedig hosszútávra meg lehetne oldani a védelem belsejét. Mi sem bővelkedünk angol játékosokban, JT visszavonulásával még eggyel kevesebb lenne. Stones meg angol, szóval ezért is értékes lenne a megvétele. Gyorsan kell lépni, mert ha nem így teszünk, akkor hoppon maradunk. Ha meg is kapja JT a PL meccseket, még mindig ott vannak a kupa meccsek és az esetleges BL meccsek, amiken már nincs tét. Zouma, RLC játékperceit is így kéne menedzselni. Ha jön Stones akkor az övét is.

        Cahill (29) kivételével mind Terry mind pedig Ivanovic is elmúlt 30 éves. Nem lehet egyszerre(, de ha lehetne se lenne jó ötlet), egyszerre lecserélni a védelmet. Nagy bajba lennék ha egy nyáron kéne szerezni 3 védőt a kezdőbe. Szépen lassan be kell építeni őket és mikor Zouma Stones(?) páros kezdő kaliber lesz, akkor lehetne mögéjük valami fiatalt hozni, vagy ha Christensen megüti addigra a szintet, vele is lehet számolni.

      • Posted 2015-07-19 13:00 0Likes
        by DannyfromtheShed

        Tobb dolog miatt sem eletszeru az erveles:

        1. Az hogy hosszutavu helyettes kell nem kerdes. A kerdes, hogy mikor kell az. Nem feltetlenul most kell meg, mert -ezzel Zenzonak is vslaszolva- higgyetek el Jose addig fogja eroltetni Terry-t amig birja es nem hiszem, h ez lesz az utolso szezonja (kizarva vmi nem vart serulst stb) es ebbol jon a
        2. Miszerint egy jatekban levo 21 eves jatekost parkolopalyara rakni 1-2 szezonra vagy tobbre (mert nekem be ne akard adni, h „kicsit” padozna) az finoman szolva sem a hasznara valna, mint inkabb elsullyedne, frusztraltta vallna, elkallodna, ennyi idosen jateklehetoseg kell, tapasztalni kell, tanulnia stb stb stb. Nem eletszeru.
        3. ami miatt szinten nem helytallo az erveles, h most kell, mert humileszhopponmaradunk, butasag, mindig lesz 1-2 tehetseges CB, akit megvehetunk majd 30 misiert ugyh mindenki nyugodjon le a picsaba:D

      • Posted 2015-07-19 14:19 0Likes
        by Blue One

        Mourinho:

        „We have three (central defenders). We have two with more than 30 years old.”

        „We would like to have two [central defenders] with less than 25 years old, which would give us the next 10 years”

        Azt is nyilatkozta (csak nem találom, hogy hol), hogy Terry-t a PL (és persze a BL) meccseken favorizálták a kupameccseken amikor csak tudta pihentette. A ligakupa meccseken mondjuk négyszer így is pályára lépett a hatból, viszont az FA kupában egyszer sem, bár más kérdés, hogy két meccset játszottunk ott… Ettől függetlenül a szándék megvan Mourinho részéről, hogy pihentesse őt. Simán meglehetne csinálni azt, hogy a kisebb kupameccseken, tét nélküli BL meccseken Zouma Stone párossal kezdünk, hogy szokják egymást. Addig az öregek meg pihennek.

        1) Mourinho is azt gondolja, hogy a következő szezon nem az utolsó lesz JT-nek

        2) Erre csak egy nevet mondok: Zoouumaaa

        3) Honnan tudod? Hol van az előírva, hogy mindig lesz? Mi lesz ha nem? Ha meg akarjuk szerezni a játékost, akkor minek várjunk?

        4) Azzal a páros megoldással talán működhetne. Szépen tanulna Terry, Cahill párostól. Nem olyan egyszerű jó védőt találni. Ki tudja, hogy mikor Terry kiöregedne lenne egy mozdítható ember a piacon. Vagy majd robbantsunk bankot egy védőért?!?! Arról nem beszélve, hogy mondom a védelem közepe egy kivételével 30+-os. Ha rotálni nem jó, akkor egyszerre 3 védőt se jó venni, akiből kettőt vagy esetleg hármat a kezdőbe kell rakni egyből.

      • Posted 2015-07-19 13:03 0Likes
        by DannyfromtheShed

        4. Azt kifelejtettem, h a rotalas nem Jose eszkoze tudjuk, es ezen felul, aki kicsit is jartas a futballban tudja, hogy a vedelmet kifejezetten nem jo rotalni, oda stabilitas kell, tehat szinten ne varjatok, hogy 3-4 CB egy szezonban elosztogatja a jatekperceit, ilyen nincs max kenyszerbol serules miatt.

      • Posted 2015-07-19 12:32 0Likes
        by Blue One

        Még egy kis adalék, ami talán még fontosabb statisztika. A PL-ben 90 percre vetítve vele 1.10 gólt kaptak meccsenként nélküle viszont 1.63-at.

        Világos, hogy nem szentírás a statisztika, de azért kiindulási alapnak jó. Az is egy jó észrevétel,ami a táblázathoz tartozó cikkben említettek, hogy a mi védőinknek azért is lehet akár rosszabb statisztikája, mert Matic jól szűrt előttük. Ez is lehet.A párharcokra vonatkozó statisztikánál viszont nem kell mérlegelni semmit. Amikor oda kerül, akkor jó százalékban nyeri meg. A WhoScored értékelései alapján a 4. legjobb U21-es játékos.

1 6 7 8

Leave a comment

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com