Pusztán a cím alapján ez a poszt szólhatna akár a kiscserkészekről, Zorróról vagy bármely random szuperhősről. Mégsem így lesz. Arról a segítségről lesz szó, ami gólok formájában érkezik-érkezett, méghozzá a hátvédektől. Már az sem kevés, amit stabilitás címszóval a posztjukon tesznek a csapatért – pláne idén –, hát még amikor az ellenfél kapuja előtt is tőlük jön az a bizonyos plusz! Áttekintés alább.
Úgy gondolom, nem közhely, hogy minden komolyabb eredményhez csapatmunka szükséges. Ahhoz, hogy bármit elérjen egy gárda, éppúgy szükség van a kapusra és a jobbhátvédre, mint a legnagyobb sztárra, vagy arra, aki a mindent eldöntő gólt szerzi. Nálunk ez halmozottan igaz, hiszen az unalomig ismert gálakezdőn túl ugyan nem sokan szagoltak hozzá a szezonunkhoz, de akik rendszeresen játszanak, mind hozzáteszik a magukét.
Ki lehetne itt emelni, hogy meccsenként hány bravúrt mutat be Courtois, hány labdát szerez Kanté, vagy hány beadást tisztáz David Luiz – hisz ezek elengedhetetlen elemei a győzelmeknek –, de most maradjunk csak a góloknál. Miközben Diego Costa (remélhetőleg) még nem tett le a gólkirályi címről, s Hazard minden igyekezetével a feledés homályába veszejti a majd’ teljes tavalyi szezonját, jönnek a gólok azoktól is, akik munkaköri leírásában inkább a védekező feladatok minél hatékonyabb teljesítése szerepel nagy hangsúllyal.

Két embert emelnék ki: Gary Cahillt és Marcos Alonsot. Szép csendben mindketten négy gólnál járnak már a bajnokságban, ami azért nagy szó, mert ennél többnél csupán McAuley (6) tart védő létére, de a duónkkal azonos számú találatig is csak van Aanholt, Coleman és Mawson jutott a liga védői közül. Látható tehát, hogy kilóra is szép ez a termés, nem is szólva a hasznosságról. Cahill a másodikat szerezte a négyből a MU ellen, ő juttatott minket vezetéshez a Stoke ellen, bebiztosította a győzelmet a Hull ellen, de a legfontosabb a szombati, Stoke otthonában szerzett kései találata volt. A csapatkapitányi szalagot már a válogatottban is kiérdemlő védőnk ráadásul a bajnoki termését megtoldotta kettővel a ligakupában is (a leicesteri fejese visszahozott minket a meccsbe, a West Ham elleni viszont csak szépségtapasz volt). Marcos Alonso az Everton elleni 5:0 alkalmával köszönt be először (a második volt az ő gólja), volt egy emlékezetes duplája Leicesterben, legutóbbi találata pedig vezetést ért az Arsenal ellen.
Az újkori történelmünk első bajnoki aranyérménél a védők jóformán kizárólagos dolga volt a kapu őrzése (azóta is megközelíthetetlen rekord a mindössze 15 kapott gól), Terry három, Gallas kettő és Carvalho egy találatig azért így is eljutott. Huszonhatosunk a Charlton otthonában duplázott, a Highburyben pedig ő egyenlített először; a francia a West Brom és a Fulham elleni 4:1-es győzelmek során szerezte góljait, Ricky pedig a norwichi csörtét zárta rövidre. Egyik sem csal különösebben könnyet az ember szemébe a szépségtől vagy a fontosságtól, de azért persze jó, hogy voltak. Terry amúgy a BL-ben brillírozott, hiszen a csoportkör első három meccsén egyaránt beköszönt, no és persze ott volt az a Barcelona elleni találat, ami továbbjutást ért azon a bizonyos 4:2-es klasszikuson. Nem mellékes az sem, hogy a Birmingham elleni FA kupa meccsen Huth és Kapitányunk találatai révén lett 2:0 a vége.

A 2005-2006-os kiírásban az akkor még bőven zenitjén lévő Terry vitte a prímet hét góllal, de Gallas is összehozott egy ötöst, kettejük mellett Ricardo Carvalho hárma nem is tűnik annyira erősnek. Az első komoly kisegítés mégsem tőlük, hanem Del Hornotól érkezett: egykori balhátvédünk a WHL-en juttatta vezetéshez a Chelsea-t egy végül 2:0-ra megnyert meccsen. Terry december elején lendült akcióba, amikor is előbb a Middlesbrough, majd a Wigan elleni meccseken szerezte ő az egyetlen gólt – de az április eleji boltoni találat is nagyon kellett az első félidő végén. Az akkor még nagyon is jó arcnak számító Gallas a tavaszi rangadókra tartogatta a legértékesebb patronokat, gondolok itt a vezető góljára a Liverpool ellen, majd a Tottenham elleni hosszabbításban lőtt, katartikus három pontot érő parádés bombájára, végül a MU elleni bajnokavatóra, ahol már az 5. percben beköszönt.
A 2009-2010-es bajnoki címünk gólrekorddal (103) lett meg, úgyhogy ezúttal nem volt úgy ráutalva a csapat a hátvédek találataira. Ashley Cole azért egyéni legjobbját hozva eljutott négyig, Terrytől három, Ivanovicstól, Alextől és Ferreiratól pedig egy-egy ment a közösbe. Néhány életmentő azért volt köztük, a MU-t például Kapitányunk fejesével vertük 1:0-ra, de Burnleyben is ő szerezte a győztes gólt a hajrában.
A (reméljük már nem sokáig) legutóbbi bajnoki szezonunkban John Terry és Braniszlav Ivanovics volt a két gólfelelős hátvédünk. Kapitányunk csak a szezon közepén kezdett el az ellenfél kapuja előtt aktívkodni, de akkor gyors egymásutánjában két megnyert meccsen is ő szerzett vezetést (Stoke idegenben, West Ham otthon). A Spurs elleni kései találata csak szépségtapasz volt az 5:3-as retteneten, de április végén az ő góljával fordítottunk Leicesterben, két héttel később pedig – már avatott bajnokként – juttatta előnyhöz csapatát a Pool ellen. Ha ez nem lenne elég, jött még három Terrytől a kupákban is, az egyik ráadásul vezetést ért a Tottenham ellen a ligakupa fináléjában. Kedvenc szerbünk négyig jutott, de ezek fontossága szintén kiemelendő: a nyitófordulós, Burnley elleni „csak” bebiztosította a győzelmet, de két fordulóval később az Everton elleni gólfiesztán a 3. percben már kettővel mentünk neki hála. Egy hosszabb szünet után februárban három pontot ért a találata a Villa Parkban, legvégül ismét a Burnleyt keserítette, de az csak egy pontot ért. A teljességhez hozzátartozik a két találata a kupákban: a BL nyolcaddöntőjében ő szerzett vezetést a párizsi odavágón, a ligakupában pedig döntőt ért a Pool elleni találata.

Persze nem csak a bajnoki címek során jöttek jól a gólok a hátvédjeinktől. Ki ne emlékezne például Ivanovics Napolinak lőtt bombájára, vagy a Benfica elleni EL-győzelmet érő fejesére? És az a gól megvan, amit David Luiz vert a Manchester Unitednek? Hogy is feledhetnénk Terry Barca-kiejtő találatát 2005-ből, esetleg a tavalyi, Everton elleni egyenlítést a hosszabbítás hosszabbításában? Vagy ha még visszább megyünk az időben, ott van Desailly egyenlítő találata a 2003-as Liverpool elleni hatpontos mérkőzésről. De ezek csak a legemlékezetesebbek, mondhatni a jéghegy csúcsai, hiszen a védőktől sok olyan segítség érkezett mindig is, amiket hamar vagy könnyen elfelejtünk. Pedig hát… Továbbra is Blue Is The Colour!
95 Comments
by Zenzo
:DDDDDDDDDDD szefós őrmester
http://img2.hvg.hu/image.aspx?id=e72a5e30-7993-4ee8-9d76-600daf58c2f4&view=b2dea50f-cee1-4f6e-b810-034566fbfb2e
http://hvg.hu/elet/20170329_remuletes_szobor_keszult_cristiano_ronaldorol__kepek
by kasata91
Én ezeken égtem ki. (kép)
https://uploads.disquscdn.com/images/f67860c2f7bc31bc6ffccd5052212842a79606aadde5a20545f5077092b12d70.png
by DannyfromtheShed
:DD nem igazan ertem, hogy gondolta ezt a „mester”…
by Zenzo
https://www.thesun.co.uk/wp-content/uploads/2017/03/nintchdbpict000312380973.jpg?strip=all&w=669&quality=100
by Lavid Duiz
Még Lacira is jobban hasonlít. 😀 https://uploads.disquscdn.com/images/823b86dbbb3eb787f9bcc836615adcfdb72561fd3fdfad79c9ce222e4b292870.jpg
by DannyfromtheShed
Ezt most talaltam, cseh cfc fanok csinaltak.
https://www.youtube.com/watch?v=LDGoICQFrQc
2:43 -nal Martina azokat a mozdulatokat meg a szavannan tanulhatta valami gazellacsordaban oroszlan elol menekulve.
by gorkaf78
Christensen év végén visszatér:
http://www.express.co.uk/sport/football/785917/Chelsea-Borussia-Monchengladbach-confirm-Andreas-Christensen-return-transfer-news-gossip
by Zenzo
Gyanítom JT-t nyugdíjazzuk, a helyét pedig Christi veszi át. Viszont, ha a padon, akkor ez a világ leghülyébb döntése. Vannak nagyon értékes és ígéretes fiataljaink, így nehéz lenne sorrendet felállítani, de ha mégis, hát nálam a dán az első. A visszatérése mindenképp megkavarja az állóvizet, kíváncsi vagyok, hogy most, hogy már realitássá válhat az, amin két éve lamentálunk, vajon elbírja-e a kezdőnk a Zouma-Christensen CB párost, kiegészülve jelenleg mondjuk Ápival triónak. Ha viszont marad a gálakezdő, akkor is változtatnia kell Conténak az eddigi nulla rotáláson: én magam sosem voltam a birodalmi vetésforgó híve, de amit idén csináltunk, azzal finoman szólva is túllőttünk a célon. A CB-ket ritkán cserélgetik persze, de a fhanszia-dán duónknak a kupák mellett (nem-BL, hanem a többi) még kellene 10-10 PL meccs is, hogy értelmet adjunk az egésznek, de a BL-ben sem ártana legalább a csoportkörben 90 perc…
by Diego Costa
Christensen az egyik, ha nem a legígéretesebb tehetség. Musonda-val ott vannak az élen. Ha nem Azpi lenne a RCB, akkor azt mondanám, hogy a kezdőbe jön. Rotációba viszont tökéletes lesz. Nem bánnám, ha mélyítenénk a keretet, szükség lehet rá, ha komoly terveink vannak. Jó lenne ha sok posztra lenne két emberünk. Van Dijk esetleges érkezésével eléggé rendben lenne a védelem,
by Zenzo
ha figyeltél, akkor nem a mélyítéssel vitatkoztam (pont azzal nem), hanem azzal, ha jön, akkor játszania is kell. Fasza lenne, ha az Ápi-DL-Cahill sor mellé (és nem mögé) lenne egy Christi-Zouma-Aké sor, ilyentén VvD már talán túl sok is lenne – viszont ennek csak akkor van értelme, ha a két sor ha nem is közel ugyanannyit, mert azt nem lehet, de legalább 2/3 vs 1/3 arányban kapná a szezont.
„Musonda-val ott vannak az élen.”
Hááát, Musonda most eléggé süllyesztős, jelenleg Tammy, Traoré, Baker, Brown, Palmer szerintem legalább az a szint. A legfelső polcon szvsz Christensen, Aké és Chalo vannak, és talán Pasalic.
by Sandic
„vajon elbírja-e a kezdőnk a Zouma-Christensen CB párost, kiegészülve jelenleg mondjuk Ápival triónak.”
Max a ligakupában. Sajnos Zümi sem játszik annyit amennyit kellene. Valószínű, hogy marad a Cahill-Luiz duó középen, hacsak valamelyikük nem produkál akkora visszaesést 1 nyár alatt, mint Iva. Hiába a sok fejesgól, még így is a miénk a legjobb védelem a szezonban. Nem hinném, hogy Conte ezt megbontja, ha nem indokolja semmi.
by Diego Costa
Várható volt,
by DannyfromtheShed
Hazard, Tibo valszeg kezdenek holnap.
Moses es Costa viszont ketseges, ki mit gondol hogy fogunk felallni?
Az erdekes ebben a szituacioban, h mindkettot alapvetoen Williannal potolta eddig Conte (ha kellett 1szer-1szer), de fiziologiai okokbol most nem tudja mindkettot vele helyettesiteni.
Batsu jon be Willi RWB? Vagy Azpi megy ki RWB-be Zouma RCB?
Esetleg inkabb 10 emberrel allunk ki, h megmaradjon a starting line-up consistency? 🙂
by Stonci81
Willi jobb oldalon Pedro elöl
by DannyfromtheShed
tehat 10 emberrel? 🙂 Arrol beszeltem, h mivan, ha Mosest ÉS Costat egyszerre kell potolni.
by Stonci81
ezt mondom…Moses helyett Will Costa helyett Pedro
by Endy919
és Pedro helyett ? 🙂
by Stonci81
Hazard, Will, Pedro elöl…vagy Pedro-val is van valami?
by Endy919
Nincs , csak azt írtad , hogy Willi megy Moses helyére és Pedro Costáéra . Így egy ember elől hiányozna 🙂
by Stonci81
jah…kissé megkeveredtem 😀
by DannyfromtheShed
Nem megy ez neked 😀 Pedro alapbol kezdo te 😀
by Endy919
Zümi RCB , Azpi RWB , elől pedig Eden,Pedro,Willi.
Nem hinném , hogy Misi lehetőséget kapna.
by Diego Costa
Egy biztos: bármi lesz Michy nem fog lehetőséget kapni. Én arra tippelek, hogy mindenki játszani fog,
by DannyfromtheShed
Michy kimaradasa biztos volt. Hat meglepo kezdo lett.