Liam Rosenior első interjúja: Győzni jöttem ehhez a csodálatos klubhoz

Liam Rosenior tudja mit várnak el egy Chelsea vezetőedzőtől, ezért is büszke és izgatott, hogy elvállalta ezt a pozíciót. Első átfogó interjújában elmagyarázza, mire számíthatnak a szurkolók a csapattól, milyen fontosnak tartja a szoros kapcsolatot a játékosaival, valamint a klub hagyományainak és értékeinek tiszteletben tartását is szükségesnek tartja.

Liam, először is, üdvözlünk a Chelseanél. Milyen érzés itt ülni, mint a Chelsea vezetőedzője?

Büszke. Izgatott. Alig várom, hogy elkezdődjön. Rengeteg kemény munka vezetett el idáig az életemben, de ahogy már mondtam a játékosoknak, egy dolog eljutni ehhez a klubhoz, de én nyerni akarok ebben a csodálatos futballklubban ezekkel a játékosokkal és a stábbal. Erre összpontosítok.

Amikor először hallottam, hogy a Chelsea Football Club érdeklődik irántam, hogy én legyek az új vezetőedző, az életem egyik legbüszkébb napja volt. Most pedig itt ülök, miután találkoztam a stábbal és a játékosokkal, és ez egy olyan nap, amit én és a családom soha nem fogunk elfelejteni.

Futballcsaládból származol, szóval ez számukra is egy különleges pillanat, ugye?

Büszke focicsaládból származom, és tudom, mit jelent ez a klub Londonnak, mint városnak, hogyan képviseli ez a klub Londont világszerte, milyen trófeákat nyert a klub, azok az edzők, akiknek megadatott az, amit én most átélhetek, és a játékosok is.

Van egy győzni akarás kultúrája, valamint olyan hagyományok és értékek, amiket szeretnék továbbvinni. Nagyon, nagyon várom, hogy elkezdődjön minden.

Te londoni fiú vagy, szóval ennek is kell adnia egy kis pluszt, nem igaz?

Tudom, milyen különleges ez a klub, és alig várom. Nem csak magam miatt, hanem az egész családom miatt: a gyermekeim, a fiam, AJ, a nagy családom, a barátaim, mindannyian nagyon, nagyon örülnek nekem. De az egyetlen módja annak, hogy boldoggá tegyem őket, ha nyerek.

Liam Rosenior 2032-ig szóló szerződést írt alá a Chelseavel.

Tudom, ezért vagyok itt, és azzal a játékoskerettel, valamint azzal a stábunkkal, amink van, nagyon-nagyon bízom abban, hogy meg tudjuk csinálni.

Volt már alkalmad találkozni a játékosokkal és a stábtagokkal. Mik az első benyomásaid?

Otthon érzem magam, őrület, hogy ez az első nap után így van. Szerintem Calum (McFarlane) csodálatos volt – ő és Harry (Hudson) irányította a csapatot, és tényleg, valóban jó energia van a csapat körül.

Nyilvánvalóan fantasztikus teljesítményt nyújtottunk a Manchester City ellen idegenben minden tekintetben, és amit a csapattól várok: energia, intenzitás, összetartás, egység és minőség. Ezzel nagyon, nagyon elégedett voltam, és a klub körül is nagyon jó érzés van, amihez remélhetőleg én is hozzá tudok tenni.

Ezeket figyelembe véve, hogyan írnád le magad edzőként?

Úgy gondolom, igényes vagyok. Őszinte vagyok. Gondoskodó, törődöm a csapatommal, a játékosaimmal, a stábommal. Precíz és szervezett vagyok, és világos elképzelésem van arról, milyen játékot játszunk.

A 41 éves szakember korábban a Derby County, a Hull City és az RC Strasbourg csapatát irányította.

Most a helyzetemből fakadóan azt szeretném, hogy győztes edzőként emlékezzenek rám, aki folyamatosan nyer – de ez nem csak az én érdemem lesz. Ez a klub, a játékosok és a stáb munkájának együttes érdeme.

Az én feladatom az, hogy olyan légkört és környezetet teremtsek, ahol az emberek élvezik, amit csinálnak. Ha élvezed, amit csinálsz, jobban teljesítesz, és ha jobban teljesítesz, végül meccseket nyersz.

Szóval, ha sikerrel járunk, nem csak rólam fog szólni, de az a dolgom, hogy biztosítsam a szervezettségünket, az elkötelezettségünket és az eltökéltségünket, és hogy büszkén viseljük a mezünket. Ha ezeket a dolgokat csinálod, általában meccseket nyersz.

Calum beszélt a szenvedélyről és a hozzáállásról a csapaton belül. Mennyire fontos ez számodra edzőként?

Ez minden – ezt éreztem a csapatmegbeszélésen, amikor nagyon röviden beszéltem a játékosokkal, mielőtt Calum vezette az edzést. Valóban jó kapcsolat van a játékosok között, és tudom, sokan beszéltek a csapat fiatalságáról, de a fiatalság erősség is lehet.

Én egy olyan klubból jövök, ahol az átlagéletkor, azt hiszem 20,8 év volt, a legfiatalabb Európában. Itt talán egy kicsit idősebbek és egy kicsit tapasztaltabbak vagyunk, de a fiatalság ereje az energia, az elkötelezettség, az erőnlét, a tempó. Ezek mind olyan dolgok, amiket szeretném, hogy a szurkolók is lássanak. Szeretném, ha gyors tempójú, agresszív, támadó focit játszanánk.

Liam Rosenior még Fulham színekben harcol Joe Cole-lal a labdáért 2005 decemberében a Stamford Bridgen.

Azt akarom, hogy a hazai szurkolók az első tíz percben állva tapsoljanak, és úgy érezzék, hogy hullámok jönnek egymás után, mert amikor én játszottam olyan játékosok ellen, mint (Michael) Essien, (Frank) Lampard, (Didier) Drogba, Arjen Robben, Joe Cole, érezni lehetett, amikor a Stamford Bridgere érkeztél, hogy igazán nehéz nap vár rád.

Azt akarom, hogy itt is megteremtsük ezt az érzést. Azt akarom, hogy intenzívek legyünk, bátrak és félelem nélküliek, és ha mindezeket megvalósítjuk, igazán jó időt tölthetünk együtt.

Már ismersz néhány játékost a keretből. Edzőként mennyire élvezed a játékosok fejlesztését és azt, hogy látod, ahogy kibontakoztatják a bennük rejlő lehetőségeket?

Számomra ez a tiszta edzősködés; ez az edzősködés lényege. Ahhoz, hogy nyerj, fejlődnöd kell. Ahhoz, hogy fejlődj, fejlesztened kell – és az egyéneket is fejlesztened kell.

Dolgoztam már Liam Delappal [a Hull Citynél], és nagyszerű időt töltöttem vele. Nagyszerű látni őt ebben a klubban, és hogy újra együtt dolgozhatok vele. Rob Sanchezt 16 éves kora óta ismerem a Brightonból, amikor még utánpótláskorú volt. Szóval nagyon jól ismerem Robot is.

Az új Chelsea edző magához öleli Andrey Santost a Strasbourgban töltött idejük alatt.

Nyilvánvalóan tavaly [Strasbourgban] már dolgoztam Andrey Santossal is; két gyönyörű gyermeke van, és kiemelkedő teljesítményt nyújtott a Manchester City ellen. De amit én szeretnék, az az, hogy nagyon gyorsan megismerjem mindegyiküket, mert azt gondolom, ha megismered az embereket, fejleszteni tudod őket, és ha ők egyénileg fejlődnek, a csapat összességében is jobb lesz, és nyerheted a meccseket.

Ezt fogjuk a stábommal nagyon, nagyon gyorsan megtenni itt.

Ez egy zsúfolt időszak, de várjuk az első hazai mérkőzésedet. Mit fog jelenteni először kilépni a Stamford Bridgere, még ha csak a Ligakupa elődöntő első mérkőzéséről is van szó az Arsenal ellen?

Az első hazai mérkőzésem az Arsenal ellen egy kupaelődöntőben lesz, de ezért élek, és ezért dolgoztam olyan keményen. Tudom, hogy fiatal edzőként tekintenek rám, és nem akarok túl sokat beszélni a saját utamról, de ez az, amit szeretek csinálni, és egy álom, hogy egy ilyen nagy klubnál lehetek.

Az új Chelsea edző elkezdett beilleszkedni új környezetében, Cobhamben.

Szóval, igen, nagyszerű este lesz, de az edzősködés nem rólad, mint egyénről szól. Az edzősködés arról szól, hogy másokat szolgáljunk, és nem csak ezt a meccset várom, hanem sok-sok jó napot is.

Már a sikeres játékos-pályafutásod alatt is motoszkált a fejedben valami, amivel később foglalkozni szerettél volna?

16 éves koromban apámmal jártam fociiskolába, és játékos-pályafutásom során végig edzősködtem. Amikor például a Hullban voltam, Jacob Greavest edzettem, amíg én játékos voltam, ő pedig 13 éves. Aztán a Hull első csapatában edzettem.

Az edzősködés a véremben van, és ezért gondolom, hogy most itt lehetek. Szeretem, amit csinálok, és remélhetőleg ez átragad a játékosokra is. Azt akarom, hogy szeressék, amit csinálnak, de azt is akarom, hogy mi nyerjünk, és ezt az üzenetet kell átadnom a játékosoknak és a szurkolóknak is.

A futball világában felnőve kik voltak azok az edzők, akikre figyeltél és akiktől tanultál?

Hát, megölne, ha nem azt mondanám, hogy az apám! Nyilvánvalóan az apád a példaképed. Az apám, amikor 15 vagy 16 éves voltam, a Torquay United csapatát irányította, és feljuttatta őket a League Twoból, és egy olyan focistílusban játszott, amiben én is hiszek.

Leroy Rosenior, Liam apja, a kispadnál, amikor a Torquay Unitedet vezette.

Brendan Rodgers, aki itt volt a Chelsea-nél [akadémiai edzőként], nagyon befolyásolta a gondolkodásmódomat, amikor a Readingben játszottam. Igazán kiváló edzőim voltak – Chris Hughton alázatossága –, és annyi különböző hatás ért.

Az edzősködés csak a futballról szól; az emberekről, az emberek megértéséről és arról, hogy a legtöbbet hozzuk ki belőlük. Ezt akarom itt csinálni.

Ez egy rendkívül tehetséges csapat és egy ambiciózus klub. Mi izgat legjobban a rájuk váró kihívásban?

A potenciál – szerintem a potenciál félelmetes. Ha rendelkezünk azzal, amivel mi, a nyersanyagok, az összetevők, a játékosok minősége, az életkoruk, valamint a stáb tekintetében.

És aztán a szurkolók miatt, amikor a Stamford Bridge ütemesen dübörög, és az idegenbeli szurkolókkal, a Chelsea idegenbeli szurkolói a legjobbak.

Rosenior első hazai meccsére az Arsenal ellen kerül sor a Ligakupa elődöntőjének első meccsén.

Az a feladatom, hogy olyan légkört teremtsek, ahol folyamatosan nyerhetünk. Hosszú távon itt akarok lenni. Tudom, hogy rövid távon nyernem kell, de hosszú távra kell építenem.

Nem akarok kiemelni egyes játékosokat, mert a keret minden tagja világklasszis a szememben; csak fejleszteni akarom őket, és nagyon-nagyon várom, hogy a következő napokban velük dolgozhassak.

Végezetül, mi lenne az üzeneted a Chelsea szurkolóinak?

Higgyetek. Higgyetek abban, hogy ez egy fantasztikus futballklub. Higgyetek a játékosokban, mert amikor energiát adtok a csapatotoknak, segítetek nekik nyerni.

Ezért vagyok itt. Ezért van itt a stábom. Ezért vannak itt a játékosok. Azért vagyunk itt, hogy nyerjünk, és nagyon-nagyon szükségem van a szurkolók segítségére, hogy ezt elérjük. Alig várom, hogy hamarosan találkozhassak velük.

(Az interjú a Chelsea hivatalos oldalán jelent meg.)

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com