Eltelt az első hónap az új menedzsment irányítása alatt, így ideje egy korai pillantást vetni rá, hogy hol is állunk.
Bár Mauricio Pochettino utolsó 5 mérkőzését megnyerte a Chelsea kispadján, a szezon egészét nézve csalódást okozó végeredmény után távozott/távoznia kellett. A Premier Leagueben nullkilométeres edzők párbaját Maresca nyerte McKennával szemben a Bridge kispadjáért. Mint később kiderült ezt a húzás csak az előétel volt a vezetőség részéről, hiszen olyan átigazolási időszakot sikerült ezután rittyenteni, amit aligha fog bárki lepipálni a következő jégkorszakig.
A szurkolói közösség talán sosem látott széthúzásban van, a hazai szurkolás hiányáról naponta érkezik negatív vélemény a közösségi média minden sarkából, a vezetőség egymást mardossa úgyhogy nem maradt más, mint mindezt teljesen ignorálva beszéljünk egy kicsit, hogy mit láthattunk a gyepen a szezon első etapjában.
Labdakihozatalok
Ha egy valamiben biztosak lehettünk Maresca kinevezésével, akkor az a 3-2-es építkezés volt. Ahogy az szinte minden élcsapatnál látható, az egyik kinevezett szélsőhátvéd feladata, hogy középre tagozódva kialakítson egy dupla 6-os labdakihozatali struktúrát. Ezzel a megoldással nyilvánvalóan terhet lehet levenni a kevésbbé labdabiztos középhátvédekről, akiknek így kevesebbet kell a középpályára belépni a labdával.
Ezzel a húzással Maresca két problémát kívánt egyszerre orvosolni: Enzo Fernandez súlytalanságát 6-osban és egy olyan megoldást találni a leendő balhátvédnek, amivel nem kell feladni a létszámfölényt a labda körül a középső harmadba lépve. Ez persze azt is jelentette, hogy nagyon korán le kellett tennie a voksát Cucurella mellett, aki jóval labdabiztosabb Chilwellnél és adott helyzetben be tud lépni a középpályára a labdával.

A második vonal előtt is felfedezhető egy jelentősebb módosítás, mégpedig a 8-asok pozíciója. Pochettino az ellenfél védővonalának túltöltésével szerette volna elérni, hogy kisebb legyen a nyomás a védőin, azonban ez sokszor elképesztő passzivitáshoz (és dögunalmas meccsekhez) vezetett. Míg az előző szezonban rendszerint egy szélsőhátvéd töltötte fel a labda oldali félterületet (Palmer érkezéséig), addig Maresca alatt ez a 8-asok szerepe lett, amivel beékelt egy harmadik vonalat a támadósor mögé.
Közepes blokk ellen igen látványosan rajzolódik ki a kép, hogy milyen útvonalakon lehet eljuttatni a labdát a két támadó középpályás pozícióban elhelyezkedő játékoshoz. Az ellenfél kénytelen két játékost rajtuk tartani, mivel egy egyvonalas 4 védős struktúrával fennállna a veszélye, hogy az egyik védőnek hirtelen 2 irányba kellene védekeznie nagy területet, ami nyilvánvalóan erős kockázatokat rejt magában, amennyiben nem sikerül lelassítani a játékot első szándékból.
Első szándékból tehát már láthatóan van „A” terve Marescának, de mi van ezután?
Maresca Ball in full flow…. 😮💨😮💨
— Daebreak (@CfcDae) September 26, 2024
The build up and link up plays are improving each game…
The players are really buying into this project, I don’t even shake again before match days😂pic.twitter.com/5gBpBgW4Px
Top 6-os csapat padján ülni nem olyankor nehéz, amikor az ellenfél is előrefelé próbál játszani, hanem azokban a pillanatokban, amikor megérkezik a Palace és beül a kapuba. A mély blokkok feltörése sokkal nagyobb edzői kihívást jelent, mint megrajzolni a labdakihozatali sémákat, mivel sokkal kevesebb idő és szabad terület áll rendelkezésre.
Márpedig erre egyelőre nem kaptunk még kielégítő választ – amivel nem is gondolnám, hogy adós lenne egyelőre az olasz mester. Az említett Palace elleni mérkőzés „B” terveként Caicedo visszahúzásával próbálta elérni, hogy a elegendő területe legyen a labdás játékosnak belépni a játékba. A 3-2-es építkezés továbbra is jelen volt, ám az így felszabadított Cucurella felfutással tulajdonképpen csak fejjel futott a falnak a csapat és saját magát csapdázta be a bal szélen. Az egész úgy tűnt, mintha ez a részlet után a labdás fázis második fázisa még nem lenne kidolgozva.
Ahogy a Wolves ellen is kitűnően látszott, második szándékból életveszélyes tud lenni a kapura a gárda, de egy komplettebb, széleken ügyesen létszámfölénybe kerülő csapat ellen szenved.
Kreatív és befejező fázis
Ha már Wolves, akkor vessünk egy pillantást az ott látott kreatív fázisról.

Hazai pályán a farkasok láthatóan jó étvággyal ültek ebédhez, így megnyíltak olyan területek középen, amiből Maresca 6 fogásos ebédet főzött nekik. Enzo Fernandez kimozgatása a labda oldali oldalvonalhoz azonnal létszámegyenlő helyzetet teremett a labda körül amikor azt sikerült eljuttatni Mudrykhoz, nem úgy mint a Palace ellen, ahol rendre alulmaradtunk létszámban ilyen szituációkban.
Jackson mezőnymunkája sokszor elkerüli a szurkolók figyelmét, hiszen egy támadónak a gólszerzés a feladata (!!!444négy), azonban az ő visszalépései és labda oldali kimozgásai nagy fegyvertények lehetnek a Maresca arzenálban.

A képlet kristálytiszta, ha nem Enzo, akkor Cucurella kapja meg második szándékból a labdát Jackson lekészítéséből, aki másodmagával (Mudryk) támadja a saját maga által kreált területet a labda oldali belső védő mögött.
Insert Sancho
Bár sokan érthető közönnyel álltak Jadon Sancho leigazolása előtt, a még mindig csak 24 éves angol szélső megvétele (kölcsön, vételi kötelezettséggel, hogy egészen pontosak legyünk) a játékos profilját nézve igazi főnyeremény lehet, amennyiben Marescának sikerül helyreállítani az önértékelését.
Ha csak az elmúlt 1 évet vesszük tekintetbe, akkor Jadon a felső 5-15%-ba tartozott a következőkben (top 5 európai bajnokságot, Bajnokok Ligáját és Európa Ligát tekintve, összehasonlítva támadó középpályások és szélsők adataival):
- Sikeres passzok a büntetőterületen belülre
- Progresszív labdavezetések
- Progresszív passzok
- Fogadott progresszív passzok
- Sikeres rövid passzok
- Lövést előkészítő passzok (nem pontrúgásból)
- Lövést előkészítő párharcok
- Gólt előkészítő párharcok
- Labdaérintések a támadó harmadban
- Sikeres párharcok mennyisége/90 perc
- Sikeres párharcok %-os arányban
- Minden labdavezetés (mennyiség/szezon)
- Összes labdavezetés mennyisége (méter/szezon)
- Progresszív labdavezetés (méter/szezon)
- Progresszív labdavezetések (egész pálya)
- Progresszív labdavezetések a támadó harmadba
- Progresszív labdavezetések az ellenfél tizenhatosára
A lista nem teljes, de már ezekből a kiemelt sorokból is egészen nyilvánvaló, hogy milyen területeken rak le kiváló számokat az asztalra Sancho. Aki pedig látott 30 másodpercnyi futballnak csúfolt sporteseményt ugyanezen időszakban a Chelseatől, az pontosan tudja, hogy milyen kritikus feladata lehet Sanchonak a következőkben.

Alig 10 perc játékra volt szüksége új igazolásunknak, hogy olyanból alakítson ki helyzetet, amiből Hazard óta csak Palmernek sikerült. A fenti listából is kitűnik, hogy Jadon akkor a legveszélyesebb, amikor 1-2 érintésnyire van attól, hogy belépjen az ellenfél tizenhatosára. Ezt nyilvánvalóan már a Bournemouth is tudta az első pályára lépése előtt, ezért megduplázták a vonal előtt, azonban ez sem volt elég ahhoz, hogy gólpasszal debütáljon.

Bár Maresca olvasatában ez a védekezési forma is üdvözítő lehetne, mivel a félterületben elhelyezkedő Jackson viszonylag nagy területen kaphat labdát és vehetné célba az ellenfél kapuját, azonban úgy tűnik ő inkább nagyobb hangsúlyt szeretne fektetni a szélsők izolált szituációria. A jobb oldalon ez már észrevehető volt Madueke pozícionálásával, aki szintúgy nagyon jó hatékonysággal vezeti progresszíven a labdát valamint 90 percenkénti 2.79-es sikeres támadó párharcaival szintúgy az elitbe tartozik.
Ami Madueke játékából hiányzik, az Sanchoéban pont megvan – mégpedig a lövést előkészítő akciók mennyisége. Erre pedig Maresca látszólag szeretne rátenni még egy lapáttal azzal, hogy Fernandezt elkezdte beküldeni a büntetőterületre, amikor a támadó harmadban a vonal mellett kapja meg a labdát Sancho. A duplázás lehetősége így odalesz az ellenfél részéről, ráadásul Caicedón keresztül úgy kerülhet a csapat szembe a kapuval, hogy csak igen kockázatos módon tudjon nyomást helyezni a labdára az ellenfél.
A következő fejezetben megnézzük, hogyan alakul a csapat labda elleni játéka és milyen mutatókban sikerült e tekintetben előrelépni az olasz vezetőedző kinevezése óta valamint kitekintünk Cole Palmer átpozícionálására is.