Könyvek

Off-Topic Chat egyéb témákról.
Üzenet
Szerző
Avatar
almos
Tippverseny győztese 2014/15
Tippverseny győztese 2014/15
Hozzászólások: 2529
Csatlakozott: 2009. január 16., péntek 19:32
Kedvenc játékos: Juan Mata
Kedvenc exjátékos: Didier Drogba
Tartózkodási hely: Szeged, néha Szerbia

Re: Könyvek

#1 Hozzászólás Szerző: almos »

Holidays :mrgreen:

Kép
LAMPARD#8

Avatar
Chester
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 12239
Csatlakozott: 2011. szeptember 18., vasárnap 9:47

Re: Könyvek

#2 Hozzászólás Szerző: Chester »

Meglássuk. :) Én a filmet néztem meg nemrég, na nekem az volt össze-vissza, meg valahogy nem tűnt őszintének. A gyerekkora és a videók az jó volt, de miután már megvolt a banda, mintha pár dolgot kihagytak volna a filmből, valószínűleg nem véletlenül, pedig így is rohadt hosszú...

lazaac
Hozzászólások: 314
Csatlakozott: 2012. május 23., szerda 16:36
Kedvenc játékos: Azpi-Cahill-Matic
Kedvenc exjátékos: Duff-Ballack-Joe Cole

Re: Könyvek

#3 Hozzászólás Szerző: lazaac »

ChesterB írta:Most érkezett. :)

http://www.libri.hu/konyv/everett_true_ ... ana-1.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Orulok,hogy megszerezted es nem akarok szar ember lenni, de a leggyengebb Nirvanas konyv amit olvastam,pedig volt par,de ez is jo csak kicsit osszevissza szvsz.

Avatar
Chester
Moderátor
Moderátor
Hozzászólások: 12239
Csatlakozott: 2011. szeptember 18., vasárnap 9:47

Re: Könyvek

#4 Hozzászólás Szerző: Chester »

Most érkezett. :)

http://www.libri.hu/konyv/everett_true_ ... ana-1.html" onclick="window.open(this.href);return false;

rafanadal
Tippverseny győztese 2015/16
Tippverseny győztese 2015/16
Hozzászólások: 11987
Csatlakozott: 2009. augusztus 13., csütörtök 12:59
Kedvenc játékos: Hazard
Kedvenc exjátékos: Mata
Tartózkodási hely: Kolozsvár

Re: Könyvek

#5 Hozzászólás Szerző: rafanadal »

Николаевич írta:
rafanadal írta: Elvileg ez az ami még autobiográfiai jellegű a 2007-esen kívül, de akkor még fiatal volt, szóval inkább ezt szeretném elolvasni. Mostanában belejöttem ezekbe a könyvekbe. Nadal önéletrajza már meg volt, most jön CR és kinéztem magamnak még Kobe-t is, bár még nem néztem utána, hogy róla mik vannak.

Usain Bolt könyvét olvastad? Nekem az az egyik kedvenc sportkönyvem.
Nem olvastam, de köszi a tippet. Megy is a listámra.

Esetleg ti ezeket olvastátok?
Richard Dawkins - A legnagyobb mutatvány
Richard Dawkins - Isteni téveszme

Elég jókat hallottam róluk és valamennyire meg is fog a téma viszont első ilyen tematikájú könyveim lennének.
Chelsea!!! "Blue Is The Colour"

Avatar
Николаевич
Hozzászólások: 8354
Csatlakozott: 2011. július 7., csütörtök 14:42

Re: Könyvek

#6 Hozzászólás Szerző: Николаевич »

kiskacsa08 írta: Mondjuk, ha a középiskolás fizika sem teljesen a sajátod, akkor elég nehéz lehet értelmezni, nekem is voltak benne nehezebb részek, pedig én egyetemen is 5-ösre csináltam a fizikát

Köszi szépen a választ!

Hát ez eléggé elbizonytalanított.. :D Nyilván azt nem bánom, ha olvasás közben utána kell néznem pár dolognak, de azért nem szeretnék minden mondatot kiszótárazgatni.
kiskacsa08 írta: Azt mondják, Hawking másik könyve, Az idő még rövidebb története (A Briefer History of Time) még ennél is érthetőbben van megírva, azt még nem olvastam, ha gondolod olvasd el inkább azt, aztán meglátod mennyire világos.

Köszi, lecsekkolom, lehet hogy ez inkább nekem való.

Avatar
kiskacsa08
Hozzászólások: 2311
Csatlakozott: 2008. december 11., csütörtök 22:47
Kedvenc exjátékos: Petr Cech
Tartózkodási hely: Pápa, Veszprém

Re: Könyvek

#7 Hozzászólás Szerző: kiskacsa08 »

Николаевич írta:Olvasta valaki az Idő rövid története című könyvet? Igazából arra lennék kíváncsi hogy mennyire olvasható, érthető egy olyan ember számára aki nem nagyon konyít a fizikához(ez lennék én). Csak középiskolában tanultam, akkor nem érdekelt különösebben, mostanában viszont foglalkoztat a téma. Érdemes ennyi háttértudással nekivágni?
Most fejeztem be pár hete. Érdekes olvasmány, kell egy kis háttértudás hozzá (főleg az erők, részecskék szintjén), illetve nem árt, ha érdeklődsz a téma iránt (magyarul nem mondod azt egy-két érdekes elméletre kapásból, hogy az nem létezhet). Egyetlen képlet szerepel benne (ezt az elején ki is emeli Hawking), Einstein híres E=mC^2 egyenlete.

Mondjuk, ha a középiskolás fizika sem teljesen a sajátod, akkor elég nehéz lehet értelmezni, nekem is voltak benne nehezebb részek, pedig én egyetemen is 5-ösre csináltam a fizikát, meg alapból csillagász akartam lenni, szóval érdekel a téma eléggé. :)

Azt mondják, Hawking másik könyve, Az idő még rövidebb története (A Briefer History of Time) még ennél is érthetőbben van megírva, azt még nem olvastam, ha gondolod olvasd el inkább azt, aztán meglátod mennyire világos.
Chelsea FC - Making history, not living off it.

Avatar
Николаевич
Hozzászólások: 8354
Csatlakozott: 2011. július 7., csütörtök 14:42

Re: Könyvek

#8 Hozzászólás Szerző: Николаевич »

Olvasta valaki az Idő rövid története című könyvet? Igazából arra lennék kíváncsi hogy mennyire olvasható, érthető egy olyan ember számára aki nem nagyon konyít a fizikához(ez lennék én). Csak középiskolában tanultam, akkor nem érdekelt különösebben, mostanában viszont foglalkoztat a téma. Érdemes ennyi háttértudással nekivágni?
rafanadal írta: Elvileg ez az ami még autobiográfiai jellegű a 2007-esen kívül, de akkor még fiatal volt, szóval inkább ezt szeretném elolvasni. Mostanában belejöttem ezekbe a könyvekbe. Nadal önéletrajza már meg volt, most jön CR és kinéztem magamnak még Kobe-t is, bár még nem néztem utána, hogy róla mik vannak.

Usain Bolt könyvét olvastad? Nekem az az egyik kedvenc sportkönyvem.

rafanadal
Tippverseny győztese 2015/16
Tippverseny győztese 2015/16
Hozzászólások: 11987
Csatlakozott: 2009. augusztus 13., csütörtök 12:59
Kedvenc játékos: Hazard
Kedvenc exjátékos: Mata
Tartózkodási hely: Kolozsvár

Re: Könyvek

#9 Hozzászólás Szerző: rafanadal »

blackjack04 írta:
dankodavid írta: Ráadásul ez még csak a kisebbik gond. A nagyobb, hogy tűzzel-vassal, már-már vallásosan képes nem egy irodalomtanár üldözni a kreativitást, ha adott esetben egy elemzésnél elkanyarodsz filozófiai irányba, vagy csak kicsit outside the box gondolkodsz. Személyes tapasztalat, hiszen szeretek és tudok is érdekesen, jól írni, ha ebből nem volt harminc vitám, ami nem egyszer eléggé elfajult -köszönhetően a temperamentumomnak és annak, hogy nagyon nehezen tűröm, ha valaki csak arra képes, ami elő van írva-, csak azért, mert sokszor nálam úgy nézett ki egy három oldalas elemzés, hogy két oldal ezzel foglalkozott, és egy pedig elment a témával kapcsolatban valamilyen nem szorosan, de odaköthető irányba. Szerintem az irodalomoktatásnak pont azt kéne középpontba helyeznie, hogy a sok reál tárgy között igenis legyen egy olyan, ami a kreativitásra fókuszál, és ismerje el, ha valami jó. Én ugyanis nem egyszer kaptam azt az értékelést, hogy "jól írsz, és élvezet olvasni, de nem követted pontosan az utasításokat". Erre mondom, hogy anyád se, sajnos, pedig mondták neki, hogy az abortusz lenne a jobb opció, mintsem megszülni egy életképtelen szart. (most olvastam a hsz-t, így pár hónap csúszással reagálok :D)
Ez a jelenség természetes és szerintem gyakori is, hiszen az irodalom, hasonlóan a művészetekhez, igényel egy bizonyos CQ-t ami azt jelenti, hogy képes vagy számodra újat alkotni, vagy jelen esetben megfogalmazni gondolatokat a saját szavaiddal.
Az alapvető logikai hiba az, hogy ezt is, mint minden tantárgyat osztályoznia kell az iskola rendszernek annak érdekében, hogy a tanuló, annak szülei, vagy későbbi oktatói elhelyezzék egy skálán a tudását... Irodalomból, ami a legszubjektívebb valami, amit valaha kitaláltak :D Ráadásul kötelező érettségi tantárgy, tehát komolyan is veszik annak tanítását. Pedig a józan ész szerint habár az irodalmat természetesen oktatni kell, és meg kell ismertetni a fiatalokat a régi művekkel (vagy inkább meg kell adni a lehetőséget erre), azon túl hogy megtanítanak alsó tagozatba helyesen írni-olvasni, számonkérni nem szabadna ezt a tudást, mivel ezt még kevésbé lehet objektíven megtenni, mint matematikából, vagy természettudományos tárgyakból.

És persze ott van az én személyes kedvencem a szépirodalmi versek értelmezése, amikor a tanár megpróbálja elmagyarázni Baudelaire múzsája melyik versében, hogyan jelenik meg, és mit jelképez. :D Szerintem ehelyett az irodalom óráknak főként egy kötetlen beszélgetésekhez kéne hasonlítaniuk, ahol a tanár és a diák együtt gondolkozik, és a diákok nem félnek megosztani a gondolataikat a többiek előtt.

De ezt az egész rendszert a tanításhoz nem értő tanárok teszik teljessé, akik a tankönyvből tanítanak és semmit se konyítanak az irodalomhoz (szerencsére, én ezt a típust megúsztam). Ők azok akik alulról táplálják ezt a rendszert, és nem hagynak új gondolatokat érvényesülni, visszafogják az oktatás természetes fejlődését is.
rafanadal írta:Nem olyan reg megjelent egy konyv CR-rol ami eleg nagy dobas volt a piacon es a sportok eleterol szolo sikerkonyvek kozott tartjak szamon. Arrol szeretnek megbizonyosodni, hogy ez az mielott megrendelek egyet, szoval a kerdes ez lenne az?

http://bookline.hu/product/home!execute ... 64&type=22" onclick="window.open(this.href);return false;
Nálam a "keresett oldal nem található" szövegecske jelzi, hogy rossz linket adtál meg :D De a Luca Caioli: Cristiano Ronaldo - Szenvedélye a tökeletesség könyv 2013ban jelent meg, szóval nagy valószínűsséggel erre gondolsz, habár sok könyv készül manapság focistákról, szóval ha valakitől kaptad az infot inkább kérdezd meg a pontos címét :D
Irodalom témához: teljes mértékben egyetértek veled. Nekem is ez volt a bajom vele és sajna emiatt meg is utáltam annyira az olvasást 5-8-ban, hogy kimaradt egy olyan 5-6 év amíg újra rá tudtam venni magam, hogy egy könyvet a kezembe vegyek és csak mostanában kezd újra megjönni a kedvem hozzá. A kedvenc sztorim még gimnáziumból az volt amikor vettünk valami hajnalban részegen hazaérő Petőfi verset (de lehet Arany volt, már nem tudom) és a tanárnő kérdésére, hogy miért forog körülötte a világ az EGYETLEN HELYES válasz az volt, hogy mert a lila függöny metaforikus biszembaszomja ilyen hangulatot teremt neki. Véletlenül sem részeg volt vagy esetleg tele volt a feje a sok gondolattal amin hazafele rágódott, nem, a tetves lila függöny az oka az egésznek, mert más véleményed nem lehet.

CR könyvhöz: Igen, azt linkeltem be. Nem tudom most miért nem működik a link, de arra gondoltam. Elvileg ez az ami még autobiográfiai jellegű a 2007-esen kívül, de akkor még fiatal volt, szóval inkább ezt szeretném elolvasni. Mostanában belejöttem ezekbe a könyvekbe. Nadal önéletrajza már meg volt, most jön CR és kinéztem magamnak még Kobe-t is, bár még nem néztem utána, hogy róla mik vannak.
Chelsea!!! "Blue Is The Colour"

dankodavid
Hozzászólások: 6897
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 10:46
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Könyvek

#10 Hozzászólás Szerző: dankodavid »

blackjack04 írta:
És persze ott van az én személyes kedvencem a szépirodalmi versek értelmezése, amikor a tanár megpróbálja elmagyarázni Baudelaire múzsája melyik versében, hogyan jelenik meg, és mit jelképez. :D Szerintem ehelyett az irodalom óráknak főként egy kötetlen beszélgetésekhez kéne hasonlítaniuk, ahol a tanár és a diák együtt gondolkozik, és a diákok nem félnek megosztani a gondolataikat a többiek előtt.
This!
Totálisan egyetértek. Ráadásul aki akarna gondolkozni, azt nem engedi, mert lehurrogja a paraszt, hogy deaznemúgyvan, rosszul értelmezed, hogy mire UTAL a költő, és milyen gondolatot közvetít a vers. Nem, ő megmondja, mit gondolj, aztán csodálkozik, ha senkinek nincs ehhez az egészhez affinitása.
Azért emelem ezt ki, mert ilyenen vitáztam a legtöbbet, volt, hogy a tanárom fejéhez vágtam, hogy csak azért, mert 30%-os testzsírszázaléka van, nekem meg 12 (akkor pont diéta után voltam), még nem kéne a frusztrációt rajtam levezetni. Botrány, hogy ÉN értettem, az a lényege a szépirodalomnak, hogy SZÁMUNKRA mit jelent az, amit olvastunk, de az ilyen korlátolt parasztok azoknak is elveszik ettől a kedvét, akik alapvetően érdeklődnek. Ezalatt nem azt értem, hogy szabadidőmben Ady verseket olvasok, de van kedvenc költőm, akitől néhanapján szívesen olvasok, kedvenc íróim is vannak, akiket szívesen olvasok, és amennyiben Dan Brownt kértek volna számon -nem megbántva a régi magyar írókat, de alsó hangon hatszor izgalmasabb, érdekesebb könyveket írt, mint ők, és ez sokkal közelebb áll egy fiatalhoz, mint mondjuk a Tüskevár-, tizenöt oldalban fejtettem volna ki a véleményem, mert megfogott az ember. Tényleg az a legelborzasztóbb az egészben, hogy olyan dologtól veszik el a többség kedvét, ami alapvetően fontos és hasznos is.
"Nem fejtem ki, ha érdekel, nézz utána."

Avatar
blackjack04
Hozzászólások: 1779
Csatlakozott: 2011. január 1., szombat 15:09
Kedvenc játékos: Frank Lampard
Kedvenc exjátékos: Deco
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Könyvek

#11 Hozzászólás Szerző: blackjack04 »

dankodavid írta: Ráadásul ez még csak a kisebbik gond. A nagyobb, hogy tűzzel-vassal, már-már vallásosan képes nem egy irodalomtanár üldözni a kreativitást, ha adott esetben egy elemzésnél elkanyarodsz filozófiai irányba, vagy csak kicsit outside the box gondolkodsz. Személyes tapasztalat, hiszen szeretek és tudok is érdekesen, jól írni, ha ebből nem volt harminc vitám, ami nem egyszer eléggé elfajult -köszönhetően a temperamentumomnak és annak, hogy nagyon nehezen tűröm, ha valaki csak arra képes, ami elő van írva-, csak azért, mert sokszor nálam úgy nézett ki egy három oldalas elemzés, hogy két oldal ezzel foglalkozott, és egy pedig elment a témával kapcsolatban valamilyen nem szorosan, de odaköthető irányba. Szerintem az irodalomoktatásnak pont azt kéne középpontba helyeznie, hogy a sok reál tárgy között igenis legyen egy olyan, ami a kreativitásra fókuszál, és ismerje el, ha valami jó. Én ugyanis nem egyszer kaptam azt az értékelést, hogy "jól írsz, és élvezet olvasni, de nem követted pontosan az utasításokat". Erre mondom, hogy anyád se, sajnos, pedig mondták neki, hogy az abortusz lenne a jobb opció, mintsem megszülni egy életképtelen szart. (most olvastam a hsz-t, így pár hónap csúszással reagálok :D)
Ez a jelenség természetes és szerintem gyakori is, hiszen az irodalom, hasonlóan a művészetekhez, igényel egy bizonyos CQ-t ami azt jelenti, hogy képes vagy számodra újat alkotni, vagy jelen esetben megfogalmazni gondolatokat a saját szavaiddal.
Az alapvető logikai hiba az, hogy ezt is, mint minden tantárgyat osztályoznia kell az iskola rendszernek annak érdekében, hogy a tanuló, annak szülei, vagy későbbi oktatói elhelyezzék egy skálán a tudását... Irodalomból, ami a legszubjektívebb valami, amit valaha kitaláltak :D Ráadásul kötelező érettségi tantárgy, tehát komolyan is veszik annak tanítását. Pedig a józan ész szerint habár az irodalmat természetesen oktatni kell, és meg kell ismertetni a fiatalokat a régi művekkel (vagy inkább meg kell adni a lehetőséget erre), azon túl hogy megtanítanak alsó tagozatba helyesen írni-olvasni, számonkérni nem szabadna ezt a tudást, mivel ezt még kevésbé lehet objektíven megtenni, mint matematikából, vagy természettudományos tárgyakból.

És persze ott van az én személyes kedvencem a szépirodalmi versek értelmezése, amikor a tanár megpróbálja elmagyarázni Baudelaire múzsája melyik versében, hogyan jelenik meg, és mit jelképez. :D Szerintem ehelyett az irodalom óráknak főként egy kötetlen beszélgetésekhez kéne hasonlítaniuk, ahol a tanár és a diák együtt gondolkozik, és a diákok nem félnek megosztani a gondolataikat a többiek előtt.

De ezt az egész rendszert a tanításhoz nem értő tanárok teszik teljessé, akik a tankönyvből tanítanak és semmit se konyítanak az irodalomhoz (szerencsére, én ezt a típust megúsztam). Ők azok akik alulról táplálják ezt a rendszert, és nem hagynak új gondolatokat érvényesülni, visszafogják az oktatás természetes fejlődését is.
rafanadal írta:Nem olyan reg megjelent egy konyv CR-rol ami eleg nagy dobas volt a piacon es a sportok eleterol szolo sikerkonyvek kozott tartjak szamon. Arrol szeretnek megbizonyosodni, hogy ez az mielott megrendelek egyet, szoval a kerdes ez lenne az?

http://bookline.hu/product/home!execute ... 64&type=22" onclick="window.open(this.href);return false;
Nálam a "keresett oldal nem található" szövegecske jelzi, hogy rossz linket adtál meg :D De a Luca Caioli: Cristiano Ronaldo - Szenvedélye a tökeletesség könyv 2013ban jelent meg, szóval nagy valószínűsséggel erre gondolsz, habár sok könyv készül manapság focistákról, szóval ha valakitől kaptad az infot inkább kérdezd meg a pontos címét :D
One ball to rule them all!

dankodavid
Hozzászólások: 6897
Csatlakozott: 2008. november 12., szerda 10:46
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Könyvek

#12 Hozzászólás Szerző: dankodavid »

blackjack04 írta: Félre ne érts, én se vagyok ellene, hogy megismertessük a világirodalom nagy műveit a gyerekekkel, így is úgy érzem, hogy kultúrálisan nagyon alulműveltek azok, akik kikerülnek középiskolákból, de erre szerintem nem megoldás az, ha az alapján értékeljük a teljesítményét a gyerekeknek, hogy elolvasta-e a könyvet, és emlékszik-e a cselekményre. Magát az olvasás szeretetét kell beléjük nevelni, amit szerintem csak a választás szabadságával és egy jó tanár ösztönzésével lehet elérni, aki felhívja a figyelmet, valamilyen becsülendő értékrendet képvisel, és iránytmutat a tanulóknak.

Az ha valamit kötelezővé teszünk, úgy, hogy a tanuló nem látja benne az értelmet, egyértelműen következik, hogy lázadni fog ellene, és akár dacból nem teljesíti az előírásokat (főleg kamaszkorban, ugye). Az is teljesen helyénvaló, hogy senkinek se ugyanolyan az ízlése, van aki sehogy se tudná elolvasni a klasszikusokat, de a ponyvaregényeket imádja, vagy fordítva, ez is a kötelző olvasmányok ellen szól, hogy lehetetlen olyan kritériumokat állítani, ami mindenkinek megfelelne, de ehhez az áll legközelebb, ha a tanuló maga választhatja ki mit szeretne elolvasni.
(saját példa: én az Egri Csillagokat imádtam, de a Pál utcai fiúkat el se tudtam olvasni, olyan unalmas volt nekem, míg a Rejtő könyvek máig a kedvenceim közé tartoznak :D)
Ráadásul ez még csak a kisebbik gond. A nagyobb, hogy tűzzel-vassal, már-már vallásosan képes nem egy irodalomtanár üldözni a kreativitást, ha adott esetben egy elemzésnél elkanyarodsz filozófiai irányba, vagy csak kicsit outside the box gondolkodsz. Személyes tapasztalat, hiszen szeretek és tudok is érdekesen, jól írni, ha ebből nem volt harminc vitám, ami nem egyszer eléggé elfajult -köszönhetően a temperamentumomnak és annak, hogy nagyon nehezen tűröm, ha valaki csak arra képes, ami elő van írva-, csak azért, mert sokszor nálam úgy nézett ki egy három oldalas elemzés, hogy két oldal ezzel foglalkozott, és egy pedig elment a témával kapcsolatban valamilyen nem szorosan, de odaköthető irányba. Szerintem az irodalomoktatásnak pont azt kéne középpontba helyeznie, hogy a sok reál tárgy között igenis legyen egy olyan, ami a kreativitásra fókuszál, és ismerje el, ha valami jó. Én ugyanis nem egyszer kaptam azt az értékelést, hogy "jól írsz, és élvezet olvasni, de nem követted pontosan az utasításokat". Erre mondom, hogy anyád se, sajnos, pedig mondták neki, hogy az abortusz lenne a jobb opció, mintsem megszülni egy életképtelen szart. (most olvastam a hsz-t, így pár hónap csúszással reagálok :D)
"Nem fejtem ki, ha érdekel, nézz utána."

rafanadal
Tippverseny győztese 2015/16
Tippverseny győztese 2015/16
Hozzászólások: 11987
Csatlakozott: 2009. augusztus 13., csütörtök 12:59
Kedvenc játékos: Hazard
Kedvenc exjátékos: Mata
Tartózkodási hely: Kolozsvár

Re: Könyvek

#13 Hozzászólás Szerző: rafanadal »

Nem olyan reg megjelent egy konyv CR-rol ami eleg nagy dobas volt a piacon es a sportok eleterol szolo sikerkonyvek kozott tartjak szamon. Arrol szeretnek megbizonyosodni, hogy ez az mielott megrendelek egyet, szoval a kerdes ez lenne az?

http://bookline.hu/product/home!execute ... 64&type=22" onclick="window.open(this.href);return false;
Chelsea!!! "Blue Is The Colour"

Avatar
jkopfner
Hozzászólások: 1828
Csatlakozott: 2011. augusztus 12., péntek 20:31
Kedvenc játékos: John Terry
Kedvenc exjátékos: Gianfranco Zola
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Könyvek

#14 Hozzászólás Szerző: jkopfner »

"Az olvasó ember nem fogyasztója, hanem megalkotója egy mindennél érdekesebb saját filmnek, amit belső szemeivel egyedül ő láthat. Tehát az olvasás alkotófolyamat is, mégpedig nagyon személyes, intim folyamat, amelyben az ember szembenéz a maga félelmeivel, megidézheti démonait, kivetítheti reményeit, vágyait."

Avatar
blackjack04
Hozzászólások: 1779
Csatlakozott: 2011. január 1., szombat 15:09
Kedvenc játékos: Frank Lampard
Kedvenc exjátékos: Deco
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Könyvek

#15 Hozzászólás Szerző: blackjack04 »

Николаевич írta:
blackjack04 írta:
Valószínűleg nem erre gondoltál, de pont a "kötelező" kifejezés a legnagyobb probléma a mai oktatásban. Ha nem úgy állnának hozzá a gyerekek az összes könyvhöz hogy ezt akkor most muszájból elolvassuk, miközben lehet élveznék is, akkor sose lesz pozitív élményük egy jó könyv elolvasásával.
Meg kell hagyni azt a szabadságot a gyerekeknek, hogy a saját érdeklődési körük, vagy környezetük ajánlása miatt válasszanak maguknak műveket, ne 1 ember/intézmény határozza meg, mi jó, mi nem.

Szerintem nincs gond a kötelező olvasmányokkal, legalábbis nekem nem okozott akkora problémát, 4-5 könyvet ha el kellett olvasnunk egy tanévben. Elolvasni a magyar és a külföldi irodalom legfontosabb műveit az alapműveltség része, és szerintem élvezhetőek. Középiskolai tanulmányaim alatt két igazán rossz kötelezőt olvastam: Az arany virágcserép(lehet, hogy túl fiatalon mentem rajta végig, de nem értettem belőle semmit) és az Ábel a rengetegben(ezt kőkemény hulladéknak tartom a mai napig).

Rosszul hangzik a "kötelező" kifejezés, de erről szól az iskola... A legtöbb általános iskolás/alsóbb osztályos gimis még muszájból vagy szülői nyomásra tanul mert őket még nyomni kell, később a legtöbb embernek benő a feje lágya és belátja hogy miért érdemes tanulni. Nekem is rengeteg osztálytársam volt, aki dacból nem volt hajlandó elolvasni a kötelezőt, inkább rövidítéseket, filmeket kerestek vagy csak belelapoztak. Szerintem ha valaki felül tud kerekedni ezen akkor élvezheti a kötelezőket, legalábbis én így voltam ezzel.
Félre ne érts, én se vagyok ellene, hogy megismertessük a világirodalom nagy műveit a gyerekekkel, így is úgy érzem, hogy kultúrálisan nagyon alulműveltek azok, akik kikerülnek középiskolákból, de erre szerintem nem megoldás az, ha az alapján értékeljük a teljesítményét a gyerekeknek, hogy elolvasta-e a könyvet, és emlékszik-e a cselekményre. Magát az olvasás szeretetét kell beléjük nevelni, amit szerintem csak a választás szabadságával és egy jó tanár ösztönzésével lehet elérni, aki felhívja a figyelmet, valamilyen becsülendő értékrendet képvisel, és iránytmutat a tanulóknak.

Az ha valamit kötelezővé teszünk, úgy, hogy a tanuló nem látja benne az értelmet, egyértelműen következik, hogy lázadni fog ellene, és akár dacból nem teljesíti az előírásokat (főleg kamaszkorban, ugye). Az is teljesen helyénvaló, hogy senkinek se ugyanolyan az ízlése, van aki sehogy se tudná elolvasni a klasszikusokat, de a ponyvaregényeket imádja, vagy fordítva, ez is a kötelző olvasmányok ellen szól, hogy lehetetlen olyan kritériumokat állítani, ami mindenkinek megfelelne, de ehhez az áll legközelebb, ha a tanuló maga választhatja ki mit szeretne elolvasni.
(saját példa: én az Egri Csillagokat imádtam, de a Pál utcai fiúkat el se tudtam olvasni, olyan unalmas volt nekem, míg a Rejtő könyvek máig a kedvenceim közé tartoznak :D)
One ball to rule them all!

Avatar
marknagy
Hozzászólások: 8022
Csatlakozott: 2010. augusztus 23., hétfő 11:05
Kedvenc játékos: Terry_Torres_Cole
Kedvenc exjátékos: Makelele_Drogba
Tartózkodási hely: Hajdúsámson - Debrecen

Re: Könyvek

#16 Hozzászólás Szerző: marknagy »

almos írta:
Köszi, nyáron meg kéne venni. :D
Én is ezt tervezem :D
We are the famous, the famous Chelsea!

Avatar
almos
Tippverseny győztese 2014/15
Tippverseny győztese 2014/15
Hozzászólások: 2529
Csatlakozott: 2009. január 16., péntek 19:32
Kedvenc játékos: Juan Mata
Kedvenc exjátékos: Didier Drogba
Tartózkodási hely: Szeged, néha Szerbia

Re: Könyvek

#17 Hozzászólás Szerző: almos »

Köszi, nyáron meg kéne venni. :D
LAMPARD#8

Avatar
marknagy
Hozzászólások: 8022
Csatlakozott: 2010. augusztus 23., hétfő 11:05
Kedvenc játékos: Terry_Torres_Cole
Kedvenc exjátékos: Makelele_Drogba
Tartózkodási hely: Hajdúsámson - Debrecen

Re: Könyvek

#18 Hozzászólás Szerző: marknagy »

http://akkrt.hu/1671/tudomany/muvelodes ... rettyPhoto" onclick="window.open(this.href);return false;
We are the famous, the famous Chelsea!

Avatar
almos
Tippverseny győztese 2014/15
Tippverseny győztese 2014/15
Hozzászólások: 2529
Csatlakozott: 2009. január 16., péntek 19:32
Kedvenc játékos: Juan Mata
Kedvenc exjátékos: Didier Drogba
Tartózkodási hely: Szeged, néha Szerbia

Re: Könyvek

#19 Hozzászólás Szerző: almos »

jkopfner írta:
almos írta:Ma fejeztem be Ken Kesey-től a Száll a kakukk fészkére c. könyvet. A film megnézése után rögtön kiváncsi lettem a könyvre is. Nem is csalódtam benne, csak úgy, mint a film ez is remek. Bár a kettő ég és föld, más a szemszög, mások a cselekvések, kár, hogy a filmet nem a könyv mintájára készitették. Ajánlom mindenkinek, persze, aki eme műfaj kedvelője.
Következő kiszemelt: Aldous Huxley: Szép új világ (kiváncsi vagyok a Mátrix írói mennyit meritettek ebből a műből)
Sokkal nagyobb élmény, ha először a könyvet olvasod el és csak utána nézed meg a filmes adaptációkat.
Igen, ezt tudom, és tapasztaltam is már párszor. Ritka az olyan, hogy a film veri a könyvet.
LAMPARD#8

Avatar
jkopfner
Hozzászólások: 1828
Csatlakozott: 2011. augusztus 12., péntek 20:31
Kedvenc játékos: John Terry
Kedvenc exjátékos: Gianfranco Zola
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Könyvek

#20 Hozzászólás Szerző: jkopfner »

almos írta:Ma fejeztem be Ken Kesey-től a Száll a kakukk fészkére c. könyvet. A film megnézése után rögtön kiváncsi lettem a könyvre is. Nem is csalódtam benne, csak úgy, mint a film ez is remek. Bár a kettő ég és föld, más a szemszög, mások a cselekvések, kár, hogy a filmet nem a könyv mintájára készitették. Ajánlom mindenkinek, persze, aki eme műfaj kedvelője.
Következő kiszemelt: Aldous Huxley: Szép új világ (kiváncsi vagyok a Mátrix írói mennyit meritettek ebből a műből)
Sokkal nagyobb élmény, ha először a könyvet olvasod el és csak utána nézed meg a filmes adaptációkat.

Válasz küldése